5 компании кои беа осудени за погрешно рекламирање храна

 5 компании кои беа осудени за погрешно рекламирање храна

Michael Johnson

Неодамна, во Мекдоналдс изби случај на лажна реклама, кога признаа дека нивните нови плескавици од пикања немаат таков крој во составот, туку сос со вкус на месото. Случајот имаше многу реперкусии во медиумите, а Procon дури ја забрани продажбата на производот додека маркетингот не беше соодветен.

Исто така види: Недела на кино 2023: Билети само по 10 BRL низ целата земја!

Исто така прочитајте: Procon-DF ја забранува продажбата на McPicanha од страна на McDonald's

Кодот на потрошувачите забранува погрешен маркетинг, односно кој го води клиентот до грешка, а случајот со Мекдоналдс не беше првиот. Потоа донесовме листа од 5 случаи на погрешно рекламирање поврзани со храната.

Kroger

Компанијата Kroger доби неколку поплаки од потрошувачите во Калифорнија, САД, како што тврдеше дека произведува пијалоци со вкус на овошје. Сепак, во неговите состојки немаше екстракт од овошје, туку само вештачки ароми.

Tang

Компанијата мораше да исплати BRL 1 милион поради казна поради нетранспарентност. Во овој случај, брендот реши на своето пакување да стави дека производот нема вештачки бои, во обид да изгледа здраво. Сепак, соковите имаа и други видови бои, а недостатокот на овие информации резултираше со парична казна за милионер.

Activia

Исто така види: Одгледувајте ја сопствената стапица за месојади на Венера: Лесно чекор-по-чекор!

Activia беше уште една компанија која мораше да издвои многу милиони поради лажно рекламирање. ВоВо 2008 година, брендот прикажа реклами кои укажуваат на производот за „третман на проблеми со дебелото црево“, што не е точно, бидејќи производот помага само да се балансира цревната флора.

АНВИСА тогаш ја разгледа погрешната реклама, барем факт да го наведе потрошувачот на грешка, мислејќи дека тоа е третман или лек. Во Соединетите Американски Држави, компанијата беше казнета со 21 милион американски долари поради истата причина.

Bauducco

Во 2007 година, компанијата го искористи објавувањето на новиот филм за Шрек за да ја започне кампањата „Време е за Шрек“. Кампањата се состоеше од собирање пет пакувања Гулосос колачиња, плус вредност од 5 R$, и нивна размена за ексклузивен часовник за ликот.

Меѓутоа, овој тип на пракса се смета за неврзана продажба, бидејќи за да се добие часовникот беше задолжително да се купи бисквитот. Покрај тоа, кампањата беше насочена кон децата, што ги влоши работите. Компанијата е казнета со 300.000 BRL.

Sadia

Ова е уште еден случај на врзување. Во 2007 година, поради Панамериканските игри, Садија одлучи да произведува тематски плишани животни. Начинот на нивно стекнување беше многу сличен на оној на Bauducco: беше неопходно да се додадат пет печати од пакувањето на производите на брендот, а со дополнителни 3 R$ потрошувачот доби домашно милениче. Компанијата беше казнета со 305.000 BRL, а иако поднесе жалба, беше осудена од СТЈ.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.