Дали јадењето повторно загреана храна може да му наштети на желудникот? Погледнете што велат лекарите

 Дали јадењето повторно загреана храна може да му наштети на желудникот? Погледнете што велат лекарите

Michael Johnson

Според една студија спроведена од MindMiners , во моментов, повеќе од половина Бразилци јадат повторно загреана храна. Дали го знаете вкусниот остаток од неделниот ручек? Значи, токму за тоа зборуваме!

Податоците се собрани во 2021 година и откриваат дека само 41% од луѓето готвеле дневно. Сепак, лекарите предупредуваат на опасностите што може да ги донесе прекумерното консумирање на загреани производи за здравјето.

Секоја храна што не е правилно загреана во фрижидер и повторно може да претставува ризик по здравјето. Кога овој процес се изведува погрешно, можеби нема доволно загревање и време да се уништат некои од патогените бактерии кои можеби се развиле во храната “, вели нутриционистката Маријана Ечепар.

Во меѓувреме, ставките како што се месото, морските плодови и јајцата бараат дополнително внимание, бидејќи тие можат да содржат опасни бактерии како што се салмонела , вибрио вулнификус , кампилобактер , меѓу другите.

Како безбедно да ја загреете храната?

Д-р Маријана, пак, открива дека, за процесот на загревање да биде навистина безбеден, предметите што им се потребни да бидат изложени на високи температури.

Топлината е ефикасен начин за уништување на бактериите и другите микроорганизми кои можат да предизвикаат штета на здравјето на луѓето. Ако оваа грижа не се преземе, постојат големи шанси заслучаи на труење со храна, особено кај деца.

Од најчестите симптоми на оваа болест може да се споменат гадење, дијареа, повраќање и висока температура. Имајќи предвид дека, во случај тоа да се случи, лицето треба веднаш да се упати во медицинска единица.

Исто така види: Погледнете како да засадите јагоди дома и во саксии со овие совети за садење

Никогаш не ја потценувајте епизодата на труење со храна, бидејќи тоа може да донесе многу посериозни последици доколку не се третира соодветно навреме и вешто, и може да предизвика дури и смрт.

Дали сфативте како едноставниот чин на загревање на храната има толкава важност? Така, исто така е од суштинско значење да се користат само безбедни контејнери направени од отпорен материјал за да се гарантира и интегритетот на храната и нејзиниот добар вкус.

Исто така види: Ретка банкнота од 50 R$ вреди до 4.000. Како да се размени?

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.