Дали знаеш genipap? Дознајте ги придобивките и предностите на ова овошје

 Дали знаеш genipap? Дознајте ги придобивките и предностите на ова овошје

Michael Johnson

По потекло од Амазонската и Атлантската шума, генипап е овошје кое потекнува од дрвото генипап, кое исто така може да се најде во серадото. Припаѓа на семејството Rubiaceae, дрвото на ова овошје може да достигне 15 метри во височина.

Исто така види: Знајте што не може да се стави во машина за перење и сушење

Од Тупи-Гуаранско потекло, името Џенипапо значи „овошје што се користи за боење“, бидејќи има течност во пулпата, која кога е во контакт со воздухот оксидира и се претвора во сина и црна боја. боја , широко користен од Индијанците за сликање предмети.

Покрај тоа, genipap е богат со различни хранливи својства, како што се влакна и витамини кои носат многу здравствени придобивки. Ова овошје сè уште може да се конзумира и во натура и во форма на слатки, сокови и ликери.

Затоа, денес ќе ви покажеме некои карактеристики на генипап, неговите придобивки за нашиот организам и најдобриот начин да го консумираме. Проверете!

Карактеристики

Genipapo е овошје со тенка, мека, лабава, збрчкана и исушена кожа, со кафена боја. Може да достигне, во просек, 9 cm во должина и 6 cm во дијаметар, со овална форма.

Освен тоа, пулпата му е кафеава, со многу карактеристичен мирис и со ситни, влакнести и сплескани семиња. Нејзината пулпа е сочна, ароматична и со сладок вкус.

Во северниот регион на земјата, неговата берба се одвива помеѓу месеците септември и март, или од ноември до декември во регионотЈужен центар.

Придобивки

Genipapo е богат со железо, калциум, фосфор, витамини Б1, Б2, Б5 и Ц. Исто така, има добра количина на влакна, бидејќи многу се користи во лекувањето на запек, покрај тоа што делува како тоник и стимуланс на апетитот.

Исто така види: Од каде доаѓаат имињата? Истражете го изненадувачкото значење на љубопитните имиња на растенијата

Бидејќи е одличен извор на железо, консумирањето на генипап помага и во борбата против проблемите поврзани со анемија, болести на слезината и црниот дроб. Покрај тоа, овошјето е одлично за тонзилитис, дијареа, чиреви, проблеми со бубрезите, циркулацијата на крвта и други.

Како да го консумирате

Овошјето може да се консумира и свежо и во форма на чаеви, сокови, сирупи, сладолед, желеа и ликери.

Сега кога ги знаете главните придобивки од генипап за здравјето, како да го вметнете ова овошје во вашата исхрана?

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.