Дали знаете колку пати треба да носите облека пред да ја измиете? Одговорот може да ве изненади!

 Дали знаете колку пати треба да носите облека пред да ја измиете? Одговорот може да ве изненади!

Michael Johnson

Идеалната фреквенција на перење за облека што се користи на дневна основа е прашање за илјадници луѓе. Дали треба да миете сè по секоја употреба? Или можеме повторно да употребиме некои алишта без да ја загрозиме хигиената и здравјето?

Вистината е дека не постои единствено правило за секоја облека, бидејќи тоа зависи од видот на ткаенината, начинот на употреба и состојбата на чистотата на облеката.

Дали сакате да го откриете идеалниот период на употреба за секој тип на облека пред да ја ставите во машината за перење? Потоа прочитајте. Ќе ви ги дадеме најдобрите совети на оваа тема, врз основа на стручно мислење и размислување за вашето здравје.

Исто така види: Погледнете како да засадите јагоди дома и во саксии со овие совети за садење

Кога треба да ги перам алиштата?

Слика: Monkey Business Images / Shutterstock

Одговорот на ова прашање може да биде сосема различен, во зависност од тоа кој ќе одговори. Некои луѓе имаат навика да ги перат своите алишта веднаш по еднократна употреба, додека други се залагаат за повеќекратна употреба на фармерки пред да ги стават во вода со сапуница.

Потребно е да се земат предвид неколку фактори при одредувањето на зачестеноста на перење алишта. Доколку најчесто одите на јавни места или места со голема циркулација на луѓе, како автобуси, метро, ​​теретани и слично, потребно е да се посвети поголемо внимание на темата, бидејќи контактот со габи, бактерии и грини е поголем. 1>

Проверете го подолу, врз основа на информациите обезбедени од експертиинтервјуирани од порталот VivaBem , кога треба да се перат алиштата, според нивната фреквенција на употреба и хигиена:

Исто така види: МегаСена на томбола од 8 милиони R$: Кога се исплатува овој џекпот како заштеда?
  • Треба да се перат еднаш годишно: кожна облека;
  • Мора да се перат четири пати годишно: јоргани, јоргани и ќебиња;
  • Мора да се перат двапати во сезона: потешки ладни палта;
  • Треба да се перат на секои четири употреби: шорцеви, панталони и тексас јакни; волнена облека и блејзери;
  • Треба да се перат по секои три употреби: шорцеви, фустани, панталони, здолништа, градници и пижами;
  • Треба да се перат секоја недела: навлаки за перници и чаршафи;
  • Треба да се мијат двапати неделно: крпи за лице и за капење;
  • По секоја употреба треба да се мијат: гаќи, гаќи, чорапи, хеланки и спортска облека.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.