„Дожд од црви“: разберете што се случува во Кина што неодамна стана вирално

 „Дожд од црви“: разберете што се случува во Кина што неодамна стана вирално

Michael Johnson

Во последните денови од февруари корисниците почнаа да се споделуваат необични слики на социјалните мрежи. Сликите се од автомобили покриени со еден вид црви, со облик на црни ленти, во Пекинг, Кина.

Ситуацијата предизвика многу дискусии и шпекулации за тоа што би можел да биде овој прилично чуден настан, а многу Корисниците на TikTok и Twitter рекоа дека станува збор за „дожд од црви“, кој ги распрсна овие животни, од кои многу се уште се живи.

Настанот натера неколку кинески метеоролози да бараат научни објаснувања обидувајќи се да разберат што ја предизвикало појавата на овие црни ленти. Дури и со многу труд и посветеност од професионалците, сè уште нема официјална информирана причина.

Исто така види: Дормедорме или спанко: запознајте го ова чудно растение и маѓепснете!

Не е ни сигурно дека овие ленти се навистина „црви“, бидејќи видеата споделени на социјалните мрежи не покажуваат лентите се движат, така што не е можно со сигурност да се каже дека се животни.

Теориите за „дождот од црви“ во Кина

Меѓу најразновидните теории, една што е нашироко прифатена и пропагирана е дека овие црви пристигнале во градот Пекинг преку торнада, кои се многу чести во Кина, особено во првите месеци од годината, кои носат силни бури и ветрови.

<. 0> Значи, животните можеби биле извлечени од земјата кога удрило едно од овие торнада.местото, заробено во колоната воздух додека не изгуби сила, фрлајќи ги црвите назад на земја, како да е некој вид дожд.

Друга хипотеза што се коментира на социјалните мрежи ја вклучува целосната Месечина и астрономски феномен наречен „Полна месечина од црви“. Ова се случува на некои места на северната хемисфера, за време на последната Полна Месечина од зимата.

Во тоа време, снегот се топи, што предизвикува голема количина на црви и дождовни црви да излезат од земјата. Но, веројатно нема да биде така, бидејќи последната Полна месечина во кинеската зима се случи на последниот 7-ми, додека сликите се на мрежите подолго време.

На крајот, една последна теорија е дека овие ленти се всушност цвеќиња, бидејќи меѓу крајот на зимата и почетокот на пролетта тие се покриени со полен, вклучувајќи го и цветот од топола, доста вообичаен во Кина, кој многу наликува на гасеници и животни од тој вид.

Исто така види: Проверете го списокот со придобивки до кои учениците може да имаат пристап и за кои не се свесни

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.