Едуардо Саверин, ко-основачот на Фејсбук, стана најбогатиот човек во Бразил

 Едуардо Саверин, ко-основачот на Фејсбук, стана најбогатиот човек во Бразил

Michael Johnson

Бразилецот Едуардо Саверин е познат во светот по тоа што е еден од луѓето кои му помогнале на Марк Цукерберг да го создаде Фејсбук, а моментално е и еден од најбогатите луѓе во светот!

Неодамна, тој успеа да го надмине славниот семејството Сафра и го презеде раководството на функцијата „најбогат во Бразил“. Според рангирањето на милијардери на Форбс, неговото богатство се проценува на 17,2 милијарди американски долари, што е еквивалент на 87 милијарди R$.

За возврат, споменатото семејство Сафра го сочинуваат неговата сопруга Вики и нејзините деца , сите наследници на банкарот Џозеф Сафра. Со пресвртот, тие се префрлија на второто место, со имот проценет на 17,1 милијарди американски долари.

Во меѓувреме, третото место на таа листа му припадна на Хорхе Пауло Леман, еден од партнерите во Лојас Американас, компанија вклучена во неодамнешните контроверзии на стечај и неплаќања на добавувачите. Неговото богатство изнесува 14,6 милијарди американски долари.

Сега, Едуардо скока од 171. на 93. место, меѓу најбогатите луѓе во светот, сеќавајќи се дека оваа листа ги вклучува 100-те најголеми милијардери на планетата.

2>

Crédito: Reproduction/Forbes

Како дојде до овој забрзан раст на богатството на Saverin?

Ко-основачот на Facebook ја започна годината со десната нога поради зголемувањето на акциите на Мета, претпријатието зад познатата социјална мрежа што тој ја создаде со Цукерберг.

Исто така види: Не ги оставајте вашите уреди приклучени цела ноќ пред да го прочитате ова

Во моментов, бизнисменот поседува2% од акциите на организацијата, според информациите објавени од експерти на пазарот, а тој процент би бил одговорен за поголемиот дел од нејзините пари.

Саверин се грижи и за B Capital, инвестициски фонд што го основа во 2015 година со повеќе партнери. Овој потфат генерира околу 6,3 милијарди УСД и ги насочува износите кон технолошките и здравствените стартапи.

Исто така види: Фикус Бенџамина: Сè што треба да знаете за да го одгледувате дома

Во 2022 година, фондот откри дека успеал да собере 250 милиони УСД за да ги прераспредели во компаниите во рана фаза. Веќе во март 2023 година, тие објавија дека има збирка од повеќе од 500 милиони американски долари за финансирање здравствени технологии, здравство.

Конечно, таквата рекордна стапка на раст на капиталот е речиси 150% за само 5 месеци, навистина импресивни вредности , уште повеќе во сегашното сценарио на глобална криза во кое живееме.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.