Како да одгледувате бебешка лубеница дома

 Како да одгледувате бебешка лубеница дома

Michael Johnson

Лубеницата е многу вкусно, освежително и здраво овошје. Поради тоа што содржи околу 90% вода во својот состав, лубеницата придонесува за одржување на телото хидрирано, покрај тоа што го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести, го подобрува имунитетот и варењето, придонесува за добро функционирање на мозокот и има диуретични својства.

Исто така види: Мега Сена: 8 изненадувачки стратегии за да си ја пробате среќата!

Така, консумирањето на овошјето често се покажува како ефикасно и многу важно. Најдобро од сè, постои значително помал вид лубеница што можете да го одгледувате во саксии дома: бебешката лубеница. Затоа, бидете во тек со главните совети за одгледување.

Чекор 1

Посејте ги семките од лубеницата во поединечни чаши исполнети со добро стврднат, влажен органски компост. Наполнете ги семињата со тенки слоеви влажна почва и почекајте додека не ртат. Овој процес обично трае околу 14 дена. Почекајте еден месец стеблото и корените да станат поцврсти. Најдобро време за сеење е доцна зима.

Чекор 2

Изберете тенџере со добра големина и длабочина и проверете дали има дупки на дното на садот. Потоа ставете слој од камења или проширена глина и врз тоа, бидим ќебе. Направете го тоа, пополнете ја вазната со плодна почва добро оплодена.

Чекор 3

Отворете мала дупка во подлогата и пресадете ги посеаните садници. Внимателно размачкајте ја земјатапокривајќи ги корените на растението.

Чекор 4

Наводнувајте често, особено во првите неколку дена по садењето. Важно е почвата да се одржува влажна, никогаш влажна, бидејќи вишокот вода придонесува за гниење на корените.

Исто така види: 6 начини да не се појавувате онлајн на WhatsApp

Чекор 5

Неопходно е вазната да се наоѓа на воздушесто место со инциденца на светлина. На лубеницата и требаат најмалку 6 часа директно сонце за добро да се развие.

Чекор 6

Бидејќи растението ќе биде засадено во саксија, растението треба често да ги надополнува хранливите материи, затоа оплодете ја почвата со органски компост, хумус од дождовен црв, исончан ѓубриво. На овој начин лубениците може да се соберат помеѓу 90 и 120 дена по сеидбата.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.