Како за мила? Научете како да направите сладолед од ананас, лесно и брзо

 Како за мила? Научете како да направите сладолед од ананас, лесно и брзо

Michael Johnson

Не знаете што да донесете на состанокот на вашата работа или семејството на крајот на годината? Како да ја искористите топлината што доаѓа со сè и да научите како да направите совршен ладен десерт за да го однесете на забавите до крајот на годината?

Брзо и лесно, потребни ви се само четири состојки за да го направите овој десерт дека секој ќе ја сака љубовта и ќе праша која е тајната на готвачот.

Најдоброто нешто е што десертот може да ги задоволи сите вкусови. Не ви се допаѓа ананас? Рецептот можете лесно да го прилагодите на овошје што ви се допаѓа, како што се јагоди или грозје.

Помислувајќи на слатко со помалку шеќер, рецептот сугерира употреба на крем, но за оние кои сакаат слатки до крајност, можете да додадете кондензирано млеко.

Исто така види: Неверојатна решителност: Индијанец ја кренал раката над 40 години!

Состојки за сладолед од ананас

Состојките што ќе ви бидат потребни за да направите сладолед од ананас се: четири пакети желатин со вкус на ананас или вкус по ваш избор; две кутии крем млеко; 500 ml топла вода и 250 ml ладна вода.

Совет за да го направите десертот уште подобар, дури и ако е прилично едноставен, е да користите квалитетни состојки.

Како да се подготви

За почеток, одделете 250 ml топла вода и растворете две од пакувањата од желатин. Потоа можете да додадете 250 мл ледена вода. Истурете ја смесата во огноотпорен подмачкан со путер и десертот можете да го ставите во фрижидер најмалку два часа.

По печењетожелатин се стегни, бонбоните можете да ги исечете на коцки. Сега продолжуваме со подготовка на кремот што ќе се користи во сладоледот.

Останатото врела вода ќе го искористите 250 мл. Истурете ја водата во блендерот, заедно со двете преостанати пакетчиња желатин и матете во просек по две минути.

Потоа, можете да го додадете кремот и матете уште две минути. Се додека кремот не стане хомоген и конзистентен.

Склопување

За да го склопите десертот, препорачуваме да користите калап со отвор во средината. Неопходно е да го намачкате со путер. Додадете малку од коцките желатин, па малку од кремот и вака додека не го завршите, однесете го калапот во фрижидер уште три часа.

Исто така види: Еј тенист на плажа, научи да препознаваш дали шолјата Стенли ти е оригинална

Сега сè што треба да направите е да го извадите од калапот и послужете. Секој ќе го сака ова едноставно слатко со малку состојки.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.