Кога WhatsApp ќе почне да наплаќа за користење на апликацијата?

 Кога WhatsApp ќе почне да наплаќа за користење на апликацијата?

Michael Johnson

Истражувањето покажува дека Бразилците поминуваат во просек 5,4 часа дневно користејќи ги своите мобилни телефони. Меѓу најкористените апликации се WhatsApp (33%), Instagram (30%) и Facebook (10%), три социјални мрежи кои припаѓаат на Мета, компанија која го има Марк Цукерберг како еден од основачите.

Бизнисменот е на листата на милијардери на Форбс и неговото богатство се проценува на 49,7 милијарди долари. Доколку се претвори во реална, оваа вредност во просек би била 258,4 милијарди R$.

Бразил денес е земјата која има најмногу корисници на WhatsApp. Податоците од август 2022 година ја проценуваат употребата на апликацијата од 147 милиони граѓани. Околу 96,4% од Бразилците користат WhatsApp како алатка за комуникација и работа.

Исто така види: Владината програма им гарантира на младите половина прием на кино сесиите низ земјата

Мета официјално објави во мај 2022 година дека апликацијата WhatsApp ќе добие опционална Premium верзија, наменета за компаниите. Ова значи дека бесплатниот и платен WhatsApp ќе биде достапен за корисниците.

Без одреден датум за официјалното лансирање во Бразил и без откривање на вредноста на апликацијата, се проценува дека 43% од Бразилците ќе се претплатат на функција Премиум. Она што досега е познато е дека до 10 уреди може да се поврзат со корисничките сметки на WhatsApp Premium, а тој корисник може да има персонализирана врска WhatsApp со името на својата компанија и може да користи услуга за складирање облак достапна заЦел.

WhatsApp Premium ќе го замени WhatsApp Business, бесплатна верзија лансирана во 2018 година со комерцијални алатки кои широко се користат од малите, средните и големите претприемачи.

Денес, корисникот на WhatsApp Business се брои со каталог што прикажува фотографии и вредности на своите производи; деловната сметка може да се поврзе со најмногу 4 уреди; има автоматско прилагодување на пораката; контактите може да се означат; и има адаптација за да се регистрира фиксен број.

Исто така види: Резултат МегаСена натпревар 2.421; Погледнете ги извлечените бројки денес

Со новиот WhatsApp Premium, следствено, дојдоа многу лажни вести. Некои синџири се пренесуваат во групите WhatsApp, па затоа е важно да бидете свесни за ударите. Досега, компанијата не наведе колку ќе чини услугата или кога ќе се наплаќа, но слободно може да се каже дека WhatsApp Premium ќе биде опционален.

Луѓето кои користат конвенционален WhatsApp не треба да се грижат , на барем засега, бидејќи WhatsApp Premium ќе биде опционална верзија за компаниите. Исто така, нема да биде потребна сума за испраќање аудио, текстуални пораки, фотографии и видеа преку апликацијата.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.