Најдобар семестар за осум години, националното производство на мотоцикли напредува за 13,9%

 Најдобар семестар за осум години, националното производство на мотоцикли напредува за 13,9%

Michael Johnson

Најдобрата прва половина во осум години за секторот, производството на мотоцикли порасна за 13,9% во првата половина од оваа година (1 H23) - во споредба со истиот период во 2022 година - што одговара на 764.271 возила на две тркала, објави Abraciclo (Associação Brazilian Производителите на мотоцикли, мопеди, скутери, велосипеди и слично), чии очекувања се дека до крајот на 2023 година ќе бидат произведени 1,56 милиони примероци, што би претставувало зголемување од 10,4% во однос на минатата година.

Исто така види: Дали сте самовработен и сакате да имате 13-та плата? Со овие едноставни совети ова е можно!

Со презентирањето бројките за семестарот, претседателот на Абрацикло, Маркос Антонио Бенто, истакна дека „сценариото е позитивно и, доколку се потврдат проекциите, треба да продолжиме со нивото на производство забележано во 2014 година“, посочувајќи го како одлучувачки фактор проширувањето. на услугите за испорака и континуитетот на трошоците и придобивките по поминат километар за полетување на секторот.

Во однос на макроекономското сценарио, Бенто го разгледа одобрувањето на даночната реформа од страна на Комората на пратеници, во Домот на пратеници, да биде позитивен. минатиот четврток (6), посебно споменувајќи го фактот дека законодавната материја ја задржа уставната гаранција на слободната зона Манаус до 2073 година. зачувувањето на животната средина на регионот Амазон“, рече тој, додавајќи дека „законски безбедноста е исто така важна запривлекување нови инвестиции“.

Исто така види: Сукуленти за уши од слон: сè што треба да знаете за егзотичното растение

Од почетокот на оваа година, според податоците на Abraciclo, во земјава веќе се лиценцирани 780.070 мотоцикли, што е еквивалентно на зголемување од 22,6% во однос на истиот период. од 2022 година. лани се регистрирани 140.387 мотоцикли, што претставува зголемување од 16,2% во однос на истиот месец 2022 година>Во оваа смисла, очекувањата на Абрацикло се дека, до крајот на оваа година, бројот на лиценци ќе достигне 1,511 милиони единици, што е износ за 10,9% поголем од оној регистриран во 2022 година. Во однос на извозот, сепак, субјектот се брои со намалување од 11,5%, во годишна споредба, со очекувана испорака од 49 илјади единици.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.