Најмалите животни на светот: толку мали што можеби не ни знаете

 Најмалите животни на светот: толку мали што можеби не ни знаете

Michael Johnson

Дека светот има огромна разновидност на животински видови, секој знае, толку многу што е невозможно сите да ги запаметиме. Дури и оние кои студираат или работат во областа знаат само дел од овој изобилен свет.

Многу е интересно, значи, како видовите ја населуваат планетата за да придонесат за тоа, според индивидуалностите на нивниот вид . Ова е поврзано и со големината на животните, кои го заземаат своето место во екосистемот, во различни живеалишта.

Но, дали знаете кои се најмалите животни во светот? Занемарувајќи ги инсектите, донесовме листа на овие примероци, многу од нив дури и многу слатки. Проверете!

Лилјакот со свински нос на Кити

Фотографија од Shutterstock

Исто така познат како лилјак на пчели, ова мало животно е родно од Тајланд и многу е помал од лилјаците што обично ги гледаме наоколу. Долга е околу 3 см, но неговите крилја можат да достигнат големина пет пати поголема од телото.

Нејзината боја исто така се разликува од другите примероци од неговото семејство, бидејќи има црвеникава нијанса. Нејзиното живеалиште се пештери кои се блиску до реките.

Желка со петна нога

Фото од Shutterstock

Детските желки се многу слатки, но дали можете да замислите една која останува засекогаш со големина на бебето? Ова е случај со овој вид, кој е многу чест во Јужна Африка и Намибија. Покрај неговите 10 см во должина,што ја прави мини желка, има и пет прсти на предните шепи.

Исто така види: Ајде да зборуваме за граматиката: Дали знаете кога да користите 'eu' или 'mim'?

Пигмејски мармосет

Фотографија од Shutterstock

Сметана за најмалиот мајмун на планетата и се наоѓа главно овде во Бразил, пигмејскиот мрмосет е можеби едно од најслатките животни на оваа листа. Има 35 сантиметри и тежи само 100 грама. Бидејќи ја населува амазонската џунгла, може да се најде и во Перу, Боливија и Колумбија .

Paedophryne amauensis

Фотографија од Shutterstock

Исто така види: Pix: Која е границата на Caixa Econômica Federal?

Најмалата жаба на светот мери само 7 милиметри, што ја прави речиси незабележлива. Бидејќи се многу мали, тие обично се кријат во лисја или мов во средината на екваторијалната шума .

Потекнува од Папуа, Нова Гвинеја и е снимен не многу одамна. Веројатно ако поминете покрај ова животно нема да го забележите, бидејќи беше тешко дури и да се знае за неговото постоење. Откриен е дури во 2009 година, а не се знае со сигурност зошто нејзината големина е толку мала.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.