Најсилниот пијалок во светот: неговата содржина на алкохол е толку голема што е забранета за продажба во Бразил

 Најсилниот пијалок во светот: неговата содржина на алкохол е толку голема што е забранета за продажба во Бразил

Michael Johnson

Можеби веќе сте пиеле алкохолни пијалоци со високи пропорции на алкохол, меѓутоа, ништо не се приближува до пијалокот наречен „ кокороко “.

За да добиете идеја, во Бразил пијалоците со може да се продаде до 54% ​​содржина на алкохол, со што се прави апсинт, со 53,5%, еден од најјаките продадени во земјава. Имајќи ја на ум оваа споредба, знајте дека кокорокото има содржина на алкохол од „само“ 96%.

Наречен алкохол за пиење, неговата продажба е забранета на бразилска почва. Овој пијалок е сличен на нашата ракија, односно дестилат со високо ниво на алкохол.

Овој пијалок не може да се конзумира на бразилска почва, но се продава во Боливија. Кокорокото од Боливија се смета за најсилниот пијалок во светот, бидејќи има најголема можна количина на алкохол по процесот на дестилација.

Оваа течност обично се продава во пластични шишиња или лимени конзерви. Нејзиното производство може да се врши индустриски или рачно, направено од домородната заедница Ајмара.

За консумирање алкохол за пиење, течноста обично се меша со чаеви, сокови или овошје, но дури и со висока содржина на алкохол, постојат сепак оние кои го консумираат чисто.

Овој пијалок не е забранет само во Бразил, туку и во неколку други земји, како на пример, во Чиле. Ако сте заинтересирани и ви солзи устата од желба да го пробате овој деликатес, тоа енеопходно за патување во Боливија.

Исто така види: Адаптивно полнење: Тајната за продолжување на животниот век на батеријата на вашиот телефон

Во земјата, потрошувачката и продажбата се бесплатни. Колку што кокорокото е еден од најсилните пијалоци во светот, има и други кои не се толку далеку во однос на содржината на алкохол.

Исто така види: Разберете зошто WhatsApp ќе престане да работи на овие уреди

Во Полска, земја која е веќе традиционална на пазарот за алкохолни пијалоци, вие може да го вкуси Spirytus Rektyfikowany . Која е содржината на алкохол во овој пијалок? „Само“ 95,6%, нешто помалку од кокорокото.

Но, се разбира, САД не можеа да бидат изоставени. Во земјата има и пијалок со високо ниво на алкохол, што е 95%. Станува збор за ракија направена од житарки.

Знаејќи дека најсилните пијалоци што се продаваат во Бразил не надминуваат 54% алкохол, дали би се осмелиле да пробате еден од овие три пијалоци кои имаат повеќе од 95% содржина на алкохол?

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.