Непроценливи барбики: 5-те највредни кукли што треба да ги знаете

 Непроценливи барбики: 5-те највредни кукли што треба да ги знаете

Michael Johnson

Во универзумот на куклите Барби, постојат некои креации толку ретки и ексклузивни што на крајот станаа вистинско богатство за колекционерите ширум светот. Меѓу нив ќе издвоиме пет модели, кои се издвојуваат по својата импресивна вредност и ексклузивност. Погледнете го подолу.

Исто така види: Знаците на големите фудбалски идоли можат да откријат многу повеќе отколку што мислите

Ексклузивни и многу скапи Барбики

Стефано Кантури Барби – 302.500 УСД (1,5 милиони R$)

Слика: Репродукција / Медиуми за Барби

Во суштина скапоцен камен во облик на кукла, проценет на стотици илјади долари, поконкретно, 302.500 УСД, што е еквивалентно на околу BRL 1,5 милиони. Таа има дијамантски ѓердан создаден од познатиот Австралиец Стефано Кантури, што може да ја оправда оваа импресивна вредност.

Тинејџерскиот моден модел Барби – 27.400 УСД (136,7 илјади R$)

Слика: Репродукција / Медиуми за Барби

Лансирана во 1964 година, ова се смета за оригинална Барби, гроздобер богатство високо ценето и посакувано од колекционерите. Нејзината безвременска елеганција и уникатни облеки ја прават вистински скапоцен камен за љубителите на Барби.

Барби во полноќно црвено – 17.000 американски долари (84.800 долари)

Слика: репродукција / Christie's

Уште едно ограничено издание кое привлекува големо внимание. Со нејзиниот прекрасен фустан, полн со детали од тантела и скапоцени камења, оваа кукла е пример за луксуз и гламур. Вашата пазарна вредностколекционерите го прават тоа многу посакувано парче.

Барби и дијамантскиот замок – 94.800 УСД (473 илјади R$)

Слика: Репродукција / Pinterest

Исто така види: Страсно овошно дрво кое треба да го наречете свое: научете како да го одгледувате растението

Оваа прекрасна кукла е создадена за да помогне во промоцијата на претстојниот истоимен филм. Таа има неверојатни детали, како 318 вистински дијаманти расфрлани низ нејзиниот синџир, тиара и фустан. Нејзиниот дизајн и ексклузивност ја прават вистинско уметничко дело.

De Beers 40th Anniversary Barbie – 85.000 US$ (R$424,100)

Слика: Reproduction / Barbie Media

De Beers е англиска компанија за ископ на дијаманти, а оваа кукла е создадена во 1999 година за да ја прослави 40-годишнината на Mattel. Моделот е украсен со не помалку од 160 дијаманти, што само ја зголемува неговата вредност и реткост на колекционерскиот пазар.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.