Откријте ги најскапите егзотични овошја во светот

 Откријте ги најскапите егзотични овошја во светот

Michael Johnson

Овошјето е храна која е дел од трпезата на повеќето Бразилци, бидејќи се работи, на некој начин, лесно достапни. Сепак, на некои места, овошјето станува луксуз, бидејќи доаѓа во различни формати или вкусови од вообичаеното.

Прочитајте повеќе: Погледнете 6 причини за вклучување овошје во вашата исхрана

Вообичаено е да се видат поскапи плодови во периоди од годината кои не се погодни за некои сорти или кога не се прилагодуваат добро во одредени региони и треба да се увезат. Но, овде зборуваме за многу скапи овошја, кои достигнуваат високи цени бидејќи се многу различни од она што обично го гледаме.

Проверете подолу за најскапите овошја во светот.

Бела јагода

Јапонците ја нарекуваат бел скапоцен камен, белата јагода е развиена со мешање на неколку видови на овошје, така што нејзината боја била бела, нејзината текстура помек и неговиот вкус посладок. Се одгледува на слаба сончева светлина и има поголема големина од обичните јагоди. Сепак, не сите јагоди од одгледувањето излегуваат целосно бели, а проценката е 1 од 10. И покрај тоа, тие се многу вредни и чинат еквивалент на 50 R$ секоја единица.

Исто така види: Износот на алиментацијата се коригира во 2023 година врз основа на новата минимална плата

Квадратна лубеница

Ова овошје е развиено во Јапонија пред 50 години и не се работи за никаква генетска модификација за да има оваа необична форма. Залубеницата се раѓа квадрат, производителите го опкружуваат овошјето со акрилна кутија, на тој начин, кога ќе порасне, се обликува. Идејата настанала поради тешкотијата за складирање на овошјето, бидејќи е квадрат и многу полесно се наложува и транспортира. Нејзиниот вкус е помалку сладок од нормалната лубеница, а неговата вредност може да достигне 400 R$.

Буда Круша

Ви се допаѓа ова како квадратни лубеници, крушите исто така ја изменија својата форма за да привлечат поголемо внимание од потрошувачите. Оваа идеја се појави во Кина, а беше успешна во 2009 година. Секоја круша чини 50 R$, а тие се продаваат брзо поради нивната многу симпатична форма на Буда. Многу жители, исто така, веруваат дека плодот може да донесе среќа.

Јаболко Секаи Ичи

Исто така види: Откријте сега дали сте блокирани на WhatsApp со овој целосен водич чекор-по-чекор!

Тоа е јаболко многу поголемо од обичната, со димензии од околу 30 до 40 сантиметри, а достигнува тежина од 1 кг. Таа е развиена со вкрстување на неколку видови јаболка и има густа кора, покрај покрцкава конзистентност. Секоја овошна единица може да чини помеѓу 80 и 100 Р. многу егзотично овошје во Англија, кое е многу тешко да се произведе поради климата. Во изгубените градини на Хелиган има стаклена градина која користи техники од 18 век за одгледување на овошјето, каде што може да се произведуваат неколку единици годишно. Поради ова, секојединица може да чини до 6 илјади R$. Но, плодовите веќе не се продаваат, туку се делат на производителите.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.