Педра де Фел до Бои: Скапоцена, ретка и полна со љубопитни употреби!

 Педра де Фел до Бои: Скапоцена, ретка и полна со љубопитни употреби!

Michael Johnson

Доколку сте ги гледале филмовите или сте ги читале книгите за Хари Потер, веројатно сте слушнале за „безоар“, камен што можел да го спаси животот на најдобриот пријател на главниот лик, Рон Визли.

Исто така види: Како да изберете слатки портокали?

Без сета магија, но сепак со лековити својства, оваа постои во реалниот свет. Со мал пазар, цената на жолчните камења од говеда може да чини и до 200.000 R$.

Употребата на жолчни камења од говеда е разновидна и може да се користи за производство на лекови за лекување на црниот дроб, како и за создавање на навлажнувачки креми и лосиони.

Употребата не завршува тука, бидејќи камењата може да се користат за да се поттикне обликот на бисерите во остригите, па дури и како емулгатор во прехранбената индустрија.

Во традиционалната кинеска медицина, овие камења од говеда исто така имаат свое учество, заедно со билките, тие имаат својства што можат да ја ублажат болката, да ја подобрат циркулацијата на крвта, да го намалат воспалението, меѓу другото.

Што се овие камења ?

Камењата од воловите жолчки се формираат со акумулација на супстанции во жолчното кесе на животното. Ова е одговорно за создавање на жолчката, која се користи во дигестивниот систем. Меѓутоа, кога има акумулација на холестерол во жолчката, се создаваат кристали.

Овие кристали животното може да ги раствори и исфрли. Но, во некои случаи, кога акумулацијата на супстанциисе случуваат жолчни камења, постои можност да се формираат жолчни камења.

Исто така види: Конкурент на iPhone: знајте го моделот што може да го собори фаворитот

Овие камења можат да бидат со различна големина, а најголемиот може да достигне големина на топче за голф. Бојата варира помеѓу светло жолта и темно зелена.

Постарите говеда со исхрана со недостаток на влакна и богата со јаглени хидрати се поподложни на развојот на овие камења.

Што е причина за толку високата вредност?

Големата побарувачка од фармацевтската индустрија е една од причините, како и реткоста и тешкотијата за добивање на овие камења. Отстранувањето на овие камења е тежок и деликатен процес, кој ја вреднува безбедноста на животното, што придонесува за преголема вредност.

Покрај тоа, постојат многу верувања за камењата во жолчката, кои на крајот се зголемуваат побарувачката и следствено нејзината вредност на пазарот.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.