Позитиво инвестира 32 милиони BRL во ЕРТ, производител на 100% биоразградлива пластика

 Позитиво инвестира 32 милиони BRL во ЕРТ, производител на 100% биоразградлива пластика

Michael Johnson

Positivo (POSI3) инвестираше 32 милиони BRL во Earth Renewable Technologies (ERT), производител на 100% биоразградлива пластика.

Исто така види: Несоница, никогаш повеќе: како да спиете за две минути по воена техника

Алокацијата на средствата беше направена преку капиталот на корпоративниот ризичен фонд на Positivo Tecnologia, национален производител на електронска опрема.

Со ова, инвестицијата се додава на 50 милиони R$ што ЕРТ ги собра минатата година, привлекувајќи партнери на XP и клиенти на XP Private во компанијата и ќе и овозможи на компанијата да ги прошири своите производствен капацитет за десет пати. Информациите се од О Глобо.

Исто така види: Рангирањето на најдобрите брендови во светот во 2022 година го предводи Samsung

Според весникот, новите ресурси се поттикнати со даночни поволности кои Позитиво ги добива според Законот за информатичка технологија и ќе ја однесат ЕРТ во биоекономскиот центар на слободна трговска зона Манаус.

Исто така, покажува дека ЕРТ е создаден пред 14 години од професори и истражувачи на Универзитетот Клемсон, во САД, кои развија производ кој е 100% компостибилен - станува ѓубриво за 180 дена, додека за заедничката верзија потребни се 200 години. Ниту, пак, производот генерира микропластика - еден од најголемите негативци на животната средина и кој влијае пред сè на здравјето на морските видови.

И додава дека проектот привлекол некои ангели, вклучувајќи ги манекенката Жизел Бундхен и бразилската Ким Фабри, кој инвестираше семејни ресурси за да го трансформира академското истражување во бизнис. Фабри, денес контролор и извршен директор, беше одговорен да ја однесе компанијата воCuritiba.

Positivo (POSI3): SecuriCenter

Вреди да се потсетиме дека на крајот на јуни, Positivo соопшти дека склучил договор за купопродажба на квоти и други договори за стекнување на сите акции на SecuriCenter, дистрибутер на електронска безбедносна опрема.

Тогаш тој рече дека вредноста на трансакцијата е вклучена во проценетите почетни инвестиции од 40 милиони R$, што ќе делумно да се исплати по завршувањето на аквизицијата, а остатокот во следните пет години.

Тој додаде дека Securicenter има портфолио од повеќе од 13.000 клиенти, кои опслужуваат големи и средни интегратори, како и мали инсталатери , преку своите два дистрибутивни центри во градовите Сао Паоло (СП) и Ресифе (ПЕ). Во 2022 година, SecuriCenter забележа бруто приход од приближно 97 милиони BRL и растеше за приближно 40% годишно помеѓу 2019 и 2022 година.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.