Растително, животно или и двете? Запознајте ја шармантната мајмунска орхидеја

 Растително, животно или и двете? Запознајте ја шармантната мајмунска орхидеја

Michael Johnson

Мора да го знаете ова егзотично растение , многу различно! Ѕвездата на часот има многу чуден изглед и може да чини многу пари. Но, од друга страна, може секого да го разубави, па дури и да го украде шоуто.

Да, зборуваме за орхидеја. Дали знаевте дека вкупно има околу 50 илјади видови низ планетата? Од нив, 20.000 можат да се најдат во природата, додека другите 30.000 се резултат на вкрстување во заробеништво.

Според официјалните податоци, Бразил во моментов е една од земјите со најголема разновидност на овие растенија, со приближно надвор од 3.500 примероци кои можат да се најдат на националната територија, импресивна бројка.

Исто така види: Станете мајстор во кујната: усовршете 4 начини да сечете кромид како готвач

Како и да е, доволно е да се шетате и да откриете повеќе за оваа орхидеја која повеќе личи на шумско животно.

Запознајте го Дракула Симија, познатата орхидеја мајмун!

Да, и двете имиња се апсолутно точни. Првата се занимава со научното име на растението, а втората е тоа како е популарно познато меѓу мирјаните и општо почитувачите.

Орхидејата мајмун е многу редок примерок и тешко може да се најде во природата, а ова се должи на неговото место на растење, кое генерално се наоѓа помеѓу надморска височина од 1.000 и 2.000 метри.

Многу луѓе дури се шегуваат дека ова е уште една сличност што растението ја има со мајмуните, со оглед на тоа штои двајцата живеат на високи места. Според ботаничарите, овој примерок е роден во Јужна Америка и може да се најде само овде и во Мексико (Централна Америка).

За возврат, цветањето се случува во различни периоди од годината, а тие велат дека може да зрачи со мирис кој потсетува на зрели портокали, можеби уште една причина зошто оваа сорта е толку ценета и ценета.

Исто така види: Со или без запирка? Научете правилно да го користите изразот „благодарам однапред“.

И да, растението може да се одгледува дома, но бара многу посебна грижа, и како што беше споменато претходно, неговата цена исто така не е евтина. Според неодамнешните проценки, за да стекнете еден примерок треба да издвоите помеѓу 200 R$ до 300 R$. средини со многу сенка за развој, бидејќи расте на многу високи места, каде што сонцето не удира долго време.

Ќе биде неопходно и да се контролира стапката на циркулација на воздухот на местото на одгледување, бидејќи струите на ветрот можат да носат габи, а ова растение е исклучително чувствително на нив и може да заврши да биде заразено и убиено.

Но, добрата вест е дека, бидејќи зборуваме за облик на живот роден на јужноамериканскиот континент, специјалистите велат дека успева совршено да се прилагоди на бразилската клима, доколку строго се почитува основната грижа.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.