Шокантно ново истражување: Закана од тешки метали во храната за бебиња

 Шокантно ново истражување: Закана од тешки метали во храната за бебиња

Michael Johnson

Општо е прифатено дека храната направена за мали деца е поздрава од онаа наменета за консумирање од возрасните, бидејќи повеќето се состојат од зеленило, мешунки и житарки.

Меѓутоа, една студија спроведена од Consumer Извештаите открија дека неколку познати брендови на пазарот имаат високо ниво на тешки метали во нивните производи. Ова предизвика голема загриженост кај родителите и надлежните органи.

Меѓу пронајдените штетни материи се олово, кадмиум и арсен. Истражувањето кое го откри ова е продолжение на тестот започнат во 2018 година. Севкупно, тестирани се околу 50 намирници за деца, при што 33 од нив веќе се сомневаат дека содржат елементи штетни за здравјето на најмалите.

Од оваа реперкусија, содржината на тешки метали е намалена во три од евалуираните производи и зголемена во три други. Некои компании се бранеа, наведувајќи дека прават анализи пред да ја стават својата стока во продажба, додека други претпочитаа да молчат.

Светски познатите брендови како Hot Kid, All but, Happy Baby и Gerber се вклучени во контроверзноста. Научниците открија дека влезовите кои содржат слатки компири, ориз и грицки имаат највисоки концентрации на тешки метали.

Исто така види: Маслинки на вага: Дешифрирајте го влијанието на ова задоволство врз вашата исхрана

За среќа, хемичарот Ерик Боринг од Consumer Reports, којучествуваше во иницијативата, откри дека, и покрај се, нема причина за голема паника. Тој изјави дека „вообичаено е прифатливо повремено сервирање дури и една од намирниците со највисоко ниво“. Сепак, важно е да се запамети да се диверзифицира исхраната на децата.

Ова не е нов проблем и трае веќе некое време

Проблемот со тешките метали во храната е околу неколку години низ целиот свет, вклучително и во земјите од Латинска Америка како што е Бразил. Consumer Reports неодамна откри олово во темната чоколада продадена од Trader Joe's и Lindt.

Сепак, она што можеби не изгледа загрижувачки за возрасните е крајно загрижувачко кога станува збор за бебиња и многу мали деца. . Според Американската академија за педијатрија, дури и малите нивоа на олово во крвта можат да влијаат на когнитивните способности на децата, што резултира со проблеми со учењето.

Истражувањето покажа дека постојат производи со повисоки концентрации на тешки метали и други со помалку . Наместо целосно да ги исфрлите овие намирници од исхраната на вашето дете, можеби е поповолно да ги користите само препорачаните порции од производот.

Исто така види: Детран објаснува како да се добие CRVL

Конечно, научниците предупредуваат дека трендот е нашата храна да биде се повеќе контаминирана со овие супстанции . Тоа е затоа што ја загадуваме планетата, па дури и дождовите стануваатформирање наполнети со потенцијално опасни честички.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.