Тоа е фит и тоа е добро! Научете како да направите 3 едноставни и вкусни рецепти пред тренинг

 Тоа е фит и тоа е добро! Научете како да направите 3 едноставни и вкусни рецепти пред тренинг

Michael Johnson

Ако сакате да прифатите фитнес начин на живот, првиот чекор е да вклучите едукација за исхрана. А дали знаевте дека постојат неколку вкусни домашни рецепти пред тренинг кои можат да ви дадат енергија?

Затоа денес ќе ви претставиме три едноставни и практични рецепти направени со состојки кои веројатно ги имате дома. Дали бевте љубопитни? Проверете го подолу!

Смути од јагоди и банани

Смутито јагоди е многу сличен на познатиот милкшејк, но многу покорисен.

Состојки

 • 1 банана
 • 2 шолји чај од јагоди
 • 1/3 шолја чај од јагоди природен јогурт
 • Мраз по вкус

Начин на подготовка

 • Прво, бананата и јагодите исечкајте ги на мали парчиња
 • Потоа во блендер ставете ги бананата, јагодата, јогуртот, мразот и убаво изблендирајте.
 • Доколку е потребно, додадете малку вода за да помогнете во блендирањето.
 • И тоа е тоа! Вашето смути е подготвено за послужување!

Репродукција: Freepik

Исто така види: Топ 10 најскапи рачни часовници во светот

Фит палачинка од банана

Состојки

 • 1 јајце
 • 1 зрела банана
 • 1 лажица овесни снегулки или овесни трици
 • 1 лажица брашно од ленено семе
 • 1 лажичка чиа семе
 • 1 лажичка кокосово масло
 • Цимет по вкус

Како даподготовка

 • Во сад додадете ги јајцето, бананата, овесот, брашното од ленено семе и чиа семето.
 • Потоа убаво изматете со вилушка или матење.
 • Намачкајте ја тавата со кокосово масло и ставете малку од тестото.
 • Зарумете ги двете страни на палачинката
 • На крајот, додадете парчиња банана и цимет по вкус
 • И тоа е тоа! Вашата фит палачинка од банана е подготвена за сервирање!

Репродукција: Freepik

Исто така види: Чаша на храброст: Дали би го пиеле најстарото вино на светот?

Сок за детоксикација од репка

Освен што е евтин и вкусен, цвеклото е состојка која помага го намалува заморот на мускулите и помага при изведување на вежбите, широко се користи како пред тренинг. Научете како да направите неверојатен сок за детоксикација од цвекло!

Состојки

 • 300 ml ледена вода
 • 1 цвекло
 • Сок од 1 лимон
 • 1 лажичка мед (по избор)

Подготовка

 • Најпрво исечете ја репка на парчиња
 • Потоа во блендер , ставете ги сите состојки и матете додека убаво не се соединат.
 • Додадете мраз.
 • И тоа е тоа! Сокот за детоксикација подготвен за сервирање!

Репродукција: Freepik

Сега кога знаете како да подготвувате фит рецепти, како да ја додадете оваа здрава навика во вашето мени?

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.