Време за игра: научете како да направите тесто од пченично брашно

 Време за игра: научете како да направите тесто од пченично брашно

Michael Johnson

Тестото за игра е забавно да се прави и да се разбереме, децата го сакаат! Покрај тоа, тие чинат многу малку и помагаат да се развие креативноста. Затоа одвоивме практичен и одржлив рецепт за глина што ќе ги израдува најмалите во вашата куќа. Следете го!

Исто така види: Betano App, букмејкерот што ги освои срцата на луѓето

Рацете во тестото!

За состојките, ќе ви требаат:

  • 1 чаша сол;
  • 4 чаши пченично брашно;
  • 1 ипол шолја вода;
  • 3 лажици масло;
  • Боја за храна во боите по ваш избор.

Во сад додадете ги пченичното брашно и солта. Потоа додадете вода и масло. Мешајте додека не добиете хомогена маса. Ако омекне, додадете уште брашно. Од друга страна, ако е суво и ронливо, додадете уште вода.

Исто така види: Дали сте член на кралското семејство? Откријте дали вашето презиме е на списокот!

Откако ќе биде подготвено за виткање, одвојте го тестото и додадете прехранбена боја. Месете додека бојата целосно не се изедначи. Подготвени! Домашното тесто за играње ќе биде подготвено за употреба на најкреативниот можен начин: за моделирање миленичиња, кукли, бобинки и многу повеќе. Најголемите предности се што овој домашен кит е нетоксичен, не се лепи за рака и има пријатен мирис. Покрај тоа, по играњето, може да се чува долго време во фрижидер во затворена тегла.

Љубопитности

Играњето со глина за моделирање помага да се стимулираат фините моторни вештини кај децата, бидејќитие се здобиваат со агилност, сила и умешност во прстите кога си играат со нив.

Покрај тоа, детето ги замислува, создава и материјализира мислите што ги има во својот ум, развивајќи го својот креативен и инвентивен капацитет.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.