Запознајте ја мандрагата: волшебното растение на Медитеранот

 Запознајте ја мандрагата: волшебното растение на Медитеранот

Michael Johnson

мандрагата е растение кое потекнува од медитеранскиот регион, опкружено со митови и мистерии. Има жолти, месести, ароматични и отровни плодови, наречени „ѓаволски јаболка“, поради нивните афродизијачки и халуциногени ефекти. Покрај тоа, мандрагата има корени кои личат на човечки фетус.

Исто така види: Google Maps: научете како да ја избришете вашата историја на патувања од апликацијата

Постои средновековна легенда која вели дека овие корени претставуваат мал заспан човек и дека, кога ќе се извади од неговиот одмор, тој извикува способен да оставајќи ги глувите луѓе или да ги убиете. Така, мандрагата е попозната како „растението што вришти“.

Растителството, сепак, има одлични лековити својства и неговиот корен е главниот дел што се користи во хербалната медицина, бидејќи е ефикасен во лекувањето на болести на црниот дроб и цревата. тракт, воспаление на проширени вени и чиреви, бронхитис, колика и кожни болести, покрај тоа што се користи за лекување на неплодност.

И покрај тоа што е редок вид во Бразил, можно е да се одгледува мандрагата. Семињата полесно се наоѓаат за продажба на интернет и сега ви ги прикажуваме главните совети за нивно одгледување. Следете го!

Како да се засади

Изберете локација на отворено со директна сончева светлина. Важно е мандрагата да се одгледува блиску до други растенија или во област каде што има сенка барем дел од денот. Изберете длабоко тенџере со дренажни дупки и наполнете сомалку песоклива подлога со неутрална pH вредност.

Потоа продолжете со сеидбата, ставајќи ги семето рамно на подлогата и таложејќи тенок слој земја над нив. Вода со шише со распрскувач додека почвата не се навлажни. Оставете да никне и штом расадот ќе се развие постепено намалувајте го наводнувањето.

Исто така види: 3 банки кои нудат дополнителни пари при отворање сметка; Бонус до 50 долари

Напролет кога мандрагата има лисја и цветови се нанесува ѓубриво погодно за цветни растенија. Наскоро ќе се развијат корените, како и жолтите плодови. Бидете многу внимателни и истражете ги сите можни контраиндикации за консумирање на ова растение.

Како што веќе беше споменато, и покрај неговите лековити својства, доколку се внесе во големи количини, може да биде наркотична и халуциногена.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.