Запознајте ја морената јагула и научете како да ја одгледувате дома

 Запознајте ја морената јагула и научете како да ја одгледувате дома

Michael Johnson

Повеќето јагули се еден од оние клучни видови кои создаваат прекрасна градина која ги комбинира и нежните и дивите страни. Не е ни чудо што на крајот се користеше многу за уредување на отворено.

Исто така види: Ја изгубивте лозинката на Caixa Tem? Следете го овој едноставен патоказ за да ја вратите!

Роден во Јужна Африка, овој вид е познат по своите зелени пупки и жолти или бели цветови. Интересното кај ова растение е што може да се одгледува речиси секаде. Затоа, знајте дека неговите корени, наречени ризоми, имаат одлична климатска отпорност, бидејќи структурата е способна да ги складира хранливите материи и да ги одржува растенијата во добра форма дури и во сушните месеци.

На овој начин јагулата јагула цвета во текот на целата година, а стеблата можат да достигнат и до 40 cm или 80 cm во висина. Вреди да се запамети дека цвеќињата се многу нежни и добро се комбинираат со други видови како кактуси или сукуленти. Бидејќи е јако растение, неговото одгледување е обично едноставно и не треба многу да се грижите.

Погледнете ја потребната грижа за успешно садење

Садење

Повеќето јагули се многу отпорни и лесни за одгледување. Затоа, можете да изберете цветна постела за да служи како декорација, бидејќи нејзините гранки и лисја се порустични, а цвеќињата се нежни.

Сепак, неопходно е да се осигурате дека има идеален простор за растење. Затоа, побарајте растојание од 0,5 до 1 метар помеѓу садниците. По можност, дупките сепоголеми од садниците, така што тие совршено се вклопуваат заедно.

Меѓутоа, ако сакате да садите во саксии, обидете се да ги задржите овие простори помеѓу садниците. Исто така, не заборавајте да барате почва со добар квалитет и да ја искористите можноста да ставите малку песок и камења на дното на дупката. Ова е одличен начин да се спречи гниењето на габите и корените.

Ѓубрење

Првата точка за одржување на вашата јагули во добра форма е да инвестирате во квалитетни ѓубрива. Добра опција е да се обложувате на природни ѓубрива, кои можат да се потпрат на мешавина од лушпа од јајце и ѓубриво.

Меѓутоа, бидејќи е многу отпорен вид, толку многу ѓубрење не е потребно. Идеалот е да се осигура дека земјата е квалитетна и добро оплодена, да се осигура дека растението расте и се развива на убав и здрав начин.

Одводнување

Друг важен детал е дренажата. Почвата треба да биде добро исцедена за да не се акумулира вода што може да ги расипе корените на растенијата. Затоа, обрнете внимание!

После садењето, идеално е растението да се полева секој ден за да се смести во почвата, но без претерување. По овој период, можно е наводнувањето да се одржува подолго време, бидејќи на растенијата не им е потребна многу влажна почва. Можете да ги одржувате вашите растенија убави со полевање на секои 5 или 7 дена.

Исто така види: Креативен WhatsApp: Научете како да правите налепници на iPhone без преземања!

Секое претерано наводнување, како и недостатокот од него, може да му наштети на здравјето на растението.растение. Затоа, секогаш внимавајте со полевањето, особено кога растението е во саксија или на ограничен простор.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.