Знајте како да го подготвите сосот од сенф и мед и дајте им посебен шмек на рецептите

 Знајте како да го подготвите сосот од сенф и мед и дајте им посебен шмек на рецептите

Michael Johnson

Што велите за да додадете посебен вкус на вашите јадења со вкусен сос од мед сенф? Покрај тоа што вкусот и аромата се многу пријатни, оваа интересна мешавина има и здравствени придобивки, бидејќи и сенфот и медот се храна богата со хранливи материи.

Сенфот има корисни својства присутни во неговите лисја и семиња, како што се калциум, магнезиум, калиум, фосфор, есенцијални витамини, особено Ц, Е и комплексот Б, покрај тоа што е одличен извор на протеини, влакна, јаглехидрати и масти.

Медот, пак, е богат со хранливи материи како што се калиум, калциум, железо, витамин Ц, Д, Е и витамини Б. Неговите биоактивни соединенија имаат антиинфламаторно, антиоксидативно, антимикробно, антибактериско дејство, антибиотско и засилувач на имунолошкиот систем.

Затоа, мешавината од овие две состојки резултира со моќна нутритивна бомба! Затоа следете го чекор по чекор за да го направите ова задоволство дома.

Состојки

Исто така види: Полн со симболика: откријте ја егзотичната Короа де Кристо и научете како да ја негувате

2 лажици мед

Исто така види: Дали вашиот телевизор е паметен или не? Научете како да се идентификувате во 5 лесни чекори!

1 лажичка семе од синап

5 лажици сенф

2 лажици маслиново масло

Црн пипер по вкус

Начин на подготовка

Да се ​​подготви сосот е прилично лесно! Само измешајте ги сите состојки во блендер и изматете или, ако сакате, започнете со мешање на сенфот и медот во сад со помош наразмахване или вилушка. Потоа додадете го маслиновото масло, црниот пипер и повторно измешајте додека не се изедначи и изедначи. Вашиот сос е подготвен!

Придобивки

  • Го спречува предвременото стареење, бидејќи е богат со антиоксиданси;
  • Има омега 9 и неколку витамини кои придонесуваат за здравјето на кожата;
  • Го зајакнува имунолошкиот систем;
  • Го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања;
  • Го регулира црево.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.