Знајте што не може да се стави во машина за перење и сушење

 Знајте што не може да се стави во машина за перење и сушење

Michael Johnson

Миалката и машината за сушење ги поделени мислењата и сè уште има многу прашања за овој апарат. Многумина веруваат дека производот многу ја оштетува облеката, додека други сметаат дека комбинацијата на двете функции е напредок во животот.

Како и сите апарати за домаќинство, така и машината за сушење мора да има одредена грижа за да му биде корисен век продолжен.долг. Употребата на некои производи или некои специфични видови материјали понекогаш може да го наруши функционирањето на машината за сушење или дури и на деловите.

Со следење на сите препораки за нега на перење и сушење, производот може да трае до 13 години. Следниве совети важат и за корисниот век на парчето што се пере и суши и за машината за перење и сушење.

Исто така види: Казна за оние кои патуваат со валкан автомобил е одобрена

Според препораките на Организацијата за заштита на потрошувачите (DECO), следните ставки не треба да никако да се носи до машината за перење и сушење. Проверете кои се тие подолу:

Исто така види: Bolsa do Povo: научете како да проверите дали имате право на корист
  • Велур, кожа или синтетичка кожа

Фенот ослободува многу топлина кога е во функција, затоа, кога облеката од велур , кожа или синтетичка кожа се носи во апаратот, ткаенината може да пукне и непоправливо да се оштети.

  • Волна

Кога е изложена на топлина или висока влажност, волната може да се собира . Идеално е да се обрне внимание на етикетата на парчето и да се следат препораките наведени таму. Ако не, препорачливо е да не го земате резервниот делизмијте ја и исушете ја волната.

  • Мнистра и светки

Носувањето предмети што содржат монистра и светки може да предизвика оштетување на другите предмети што се перат и сушат во апаратот, затоа, подобро е да избегнувате.

  • Патики

За да може патиките да останат во добра состојба, ѓонот и јаките мора да бидат во совршена состојба. Меѓутоа, при ставање на чевли во перење и сушење, овие две основни обувки може да се оштетат поради топлината.

  • Еластична ткаенина

На почетокот, ќе да не се забележува оштетување на облеката што има ластик во шевот, бидејќи тоа се случува поради зачестеноста. Препорачливо е овие еластични облеки (како спортска облека) да се земаат што е можно помалку во машина за перење и сушење, бидејќи со текот на времето, еластичноста се нарушува.

  • Свила

При едно перење, ова чувствително ткиво може целосно да се оштети, па за да се зачува животниот век на свиленото парче, идеално е да се мие рачно.

  • Гума

Ова е уште еден материјал на кој може да влијае топлината на апаратот. Со висока температура, гумата може да се стопи. Предметите како што се патиките и чантите, кои имаат гума во својот состав, сепак може да предизвикаат дефект на машината.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.