10 најдобри емисии за политика на Нетфликс

 10 најдобри емисии за политика на Нетфликс

Michael Johnson

Сакате да избегате од здробениот циклус на лоши вести, но не можете да се откажете од политиката? Нетфликс нуди силен избор на политички телевизиски емисии во својот огромен каталог.

Потопувајќи се во историски драми како Медичи: Мајстори од Фиренца или Версај, или посетувајќи алтернативна реалност каде вонземјаните го зазедоа Лос Анџелес како во Колонија, во моментов има различни серии достапни на стриминг гигантот.

Исто така види: Нема да верувате! Погледнете ги најскапите цени на храната во светот

Подолу се најдобрите 10 политички серии на Нетфликс:

10. Колонија

Џош Холовеј. Треба ли да кажам повеќе? Во ред добро. Холовеј го глуми поранешниот агент на ФБИ, Вил Бауман. Тој и неговата сопруга Кејти живеат во Лос Анџелес, каде што вонземјаните го нападнаа и сега го окупираат градот. Ништо не може да се направи без ваше знаење. Вил и Кејти беа разделени од нивниот син во времето на инвазијата и сега мора да одлучат колку далеку се подготвени да одат за да го вратат.

Од извршните продуценти Карлтон Кјуз (Изгубени) и Рајан Кондал, серијата игра со тензијата помеѓу заштитата на вашето семејство и застанувањето против угнетувачките напаѓачи, и што се случува кога мажот и жената ќе се најдат на различни страни од таа линија .

9. Ingobernable

Ingobernable започнува со мала домашна тепачка. Емилија Уркиза (Кејт дел Кастиљо) е првата дама на Мексико и нејзиниот сопруг, харизматичниот и популарен млад претседател Диего Нава (Ерик Хејзер). АПрвата дама на Мексико е жена со убедувања и идеали. Кога ќе ја изгуби вербата во нејзиниот сопруг, потребна е сета сила за да ја открие вистината.

8. Марсеј

Дрога, сиромаштија, богатство, насилство и средина непозната за многу Американци? Марсеј не е баш француски Наркос, но е доволно примамлив за да привлече некого. Жерар Депардје го игра Роберт Таро, градоначалникот на Марсеј, а од почетната сцена на серијата јасно се гледа дека тој има проблем со дрога.

Таро треба да се повлече, но неговата љубов (или зависноста од) политички живот го држи во игра штом види дека валканата работа е во тек. Лукас Баре (Беноит Магимел) е неговиот штитеник кој станал лажно одговорен за таканаречените валкани зделки. Серијата ги следи двајцата додека се обидуваат да ги откријат слабостите на едни со други, додека го одржуваат својот рокенрол начин на живот.

7. Борген

Една од најдобрите политички драми на телевизија, Борген беше историски тешко да се најде во САД, но тоа се промени во 2020 година кога Нетфликс ги стекна правата за стриминг за првите три сезони на шоуто, па дури и потпишаа за производство на четврта.

Следејќи ја Биргит Ниборг (Сидсе Бабет Кнудсон), малолетна центристичка политичарка која, низ низа погодни околности, стана прватаПремиере на Данска, серијата е една од неколкуте дански серии кои помогнаа да се редефинира глобалната ТВ пејзаж во раните 2010-ти.

Во текот на 30-те епизоди кои го сочинуваат почетниот тек на серијата, Биржит се бори да го задржи моќ без да ги загрози нејзините принципи и идеали, соочена со напади не само од левата и десната страна, туку и од внатрешноста на нејзиниот кабинет и тврдоглавиот печат.

6. Госпоѓа секретарка

Во ера во која платформите редовно го удираат колективниот задник на емитуваните мрежи, убаво е изненадување кога се прикажува квалитетна програма на ТВ. По бавниот почеток, госпоѓата секретарка на Си-Би-Ес се разви во солидна заплет на политички интриги, со жестока мешавина на домашна и надворешна политика со супа од хумор и интересен приказ на домашниот живот.

Исто така види: Ловоров лист: Моќни магии за привлекување повеќе пари!

5. Телохранител

Серијата од шест дела се врти околу фиктивниот лик на полицискиот наредник Дејвид Бад (Ричард Меден), воен ветеран на британската армија кој боледува од ПТСН, за кого сега работи Одделот за кралско семејство и специјалистичка заштита на Метрополитенската полиција во Лондон. Нему му е доделена примарна одговорност за заштита на амбициозната министерка за внатрешни работи Џулија Монтег (Кили Хоус), чија политика ја презира.

4. Скандал

Кери Вашингтонја игра Оливија Поуп, адвокатка и експерт за управување со кризи, која застапува политичари од висок профил и други клиенти во Вашингтон. Заснован на животот на Џуди Смит (поранешната помошничка во администрацијата на Буш, која ги претставуваше Моника Левински, Коби Брајант и поранешниот сенатор Лери Крег), Поуп е застрашувачки лик, честопати срамен и мегаломански како и нејзината клиентела.

3. Star Trek: Deep Space Nine

Четвртата серија од франшизата Star Trek, таа служеше како трето продолжение на Star Trek: The Original Series. Сместено во 24 век, кога Земјата е дел од Обединетата федерација на планети, нејзиниот наратив се центрира на истоимената вселенска станица Deep Space Nine, лоцирана во непосредна близина на црвлива дупка што ја поврзува територијата на Федерацијата со квадрантот Гамадо на другата страна на галаксијата Млечен Пат. .

2. House of Cards

Се сметаше за револуционерен чекор во телевизијата. Куќата од карти е секако нешто на што треба да сведочите. Без разлика дали ги гледате сите епизоди во едно седење или во интервали во текот на неколку недели, серијата има заплет што ќе ве привлече. Политичкиот трилер со Кевин Спејси е адаптација на истоимената емисија на Би-Би-Си.

1. The Crown

The Crown е историска драма емитувана серија за владеењето на кралицата Елизабета II, создадена и напишана од Питер Морган ипроизведени од Left Bank Pictures и Sony Pictures Television за Netflix. Првата сезона го опфаќа периодот од бракот на Елизабета со Филип во 1947 година до распаѓањето на свршувачката на нејзината сестра принцезата Маргарет.

Втората сезона го опфаќа периодот од Суецката криза во 1956 година до пензионирањето на премиерот Харолд Мекмилан во 1963 година и раѓањето на принцот Едвард во 1964 година. Третата сезона се протега од 1964 до 1977 година и ги вклучува и Харолд Вилсон периоди како премиер и ја претставува Камила Шанд.

Четвртата сезона се протега од 1979 до раните 1990-ти и го вклучува мандатот на Маргарет Тачер како премиер и бракот на принцот Чарлс со Лејди Дијана Спенсер. Петтата и шестата сезона, кои ќе ја завршат серијата, ќе го опфатат владеењето на кралицата до 21 век.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.