Барате различно овошје за одгледување дома? Научете како да садите киви!

 Барате различно овошје за одгледување дома? Научете како да садите киви!

Michael Johnson

Содржина

Кивито е популарно овошје кое расте на винова лоза во умерените региони. Тоа е овошје со многу карактеристичен изглед и вкус, на кое му треба посебно внимание и основни услови за традиционално одгледување. И покрај ова, знајте дека е совршено возможно и релативно едноставно да се одгледува киви дома, само следете неколку совети во врска со размножување, подлога, наводнување, светлина и оплодување. Проверете!

Садење

Можете да се размножувате од семето на зрело и здраво киви. Сепак, постојат шанси растението да не вроди со плод, служејќи само како украс. На овој начин, ако намерата е да се соберат плодовите, купете расад накалемен во расадник и одберете го најидеалниот вид за садење во местото каде што живеете.

Исто така види: Панини е тужен за користење слики на спортисти во албуми со налепници

Изберете вазна со добра големина и длабочина и погрижете се да го погрижете контејнерот да има дренажни дупки на дното. Во тенџерето ставете слој од камчиња и потоа наполнете го со соодветна подлога: почва богата со органска материја и добро исцедена.

За да се изврши пресадувањето на расадот, направете дупка во центарот на садот и вметнете го расадот од киви многу внимателно за да не ги оштетите корените. Ставете ги растенијата на место што добива многу светлина (полно сонце или делумна сенка). Младите растенија се почувствителни на ладни бранови, па многу луѓе ги чуваат во затворени простории.куќа во првите две години од животот.

Што се однесува до наводнувањето, правете го тоа најмалку 3 пати неделно, со цел почвата да остане малку влажна. Поставете силни решетки за да го поддржите растението, бидејќи тоа е лоза и може да порасне до 9 m и да стане доста тешко.

Периодично, кастрете, оплодете и контролирајте ги штетниците и болестите. Така, вашето киви ќе расте убаво и здраво. Плодовите почнуваат да се појавуваат по неколку години, во зависност од условите на растење. Затоа е добро да се започне сега!

Последна куриозитет е тоа што листовите од киви имаат ист ефект како и мачката на мачките. Затоа, ако на вашата улица има лабави мачки, преземете чекори за да ги држите подалеку од вашето дрво киви!

Исто така види: Забранети масти за коса: 27 марки на листата на Анвиса, проверете веднаш!

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.