Дали сакате да иновирате во украсувањето? Откријте го растението Гвинеја

 Дали сакате да иновирате во украсувањето? Откријте го растението Гвинеја

Michael Johnson

Содржина

Растението гвинеја ( Petiveria alliacea ) потекнува од тропските шуми на Централна и Јужна Америка, каде што расте на дрвја или карпи.

Многу популарно, Главно, поради тоа што има големи и перфорирани лисја, гунот се користи за внатрешна декорација, бидејќи неговите преференции вклучуваат, главно, индиректна сјајност.

Оваа билка, позната и како ветерна роза, е многу разновидна и отпорна, која значи дека му треба малку за да напредува.

И покрај тоа, одредена грижа е од суштинско значење за добриот развој на видот. Затоа, обрнете внимание на главните совети за успех во одгледувањето на Гвинеја.

Исто така види: Дали знаете „морски кокаин“? Запознајте ја рибата која ја посакуваат трговците со луѓе

Репродукција: Flickr

Главна нега

На растението Гвинеја му треба индиректна светлина и умерена и температури помеѓу 15-24°C. Покрај тоа, тие добро поднесуваат поблага клима и можат да прифатат температури до 10°C без поголеми проблеми.

Најдоброто нешто што треба да направите, во овој случај, е да ги чувате вашите заморчиња во затворени простории, за да не т страдаат толку многу дури и со студот, или со сонцето, кое може да ги изгори неговите лисја.

Откако ќе најдете соодветен простор за Гвинеја, изберете тенџере со добра големина и длабочина, кое има дупки за одводнување за да се исцеди водата.

На дното ставете слој од камчиња, а потоа наполнете со одводлива подлога богата со органска материја. Ископајте дупка и засадете го расадотна Гвинеја. Запомнете дека можете да купите здрава и веќе развиена расад во која било расадник или специјализирана продавница.

По пресадувањето, полевајте за да ја одржувате малку влажна почвата. Обидете се да не ги навлажнувате листовите, бидејќи тоа може да поттикне размножување на штетниците.

Исто така, важно е периодично да се отстрануваат старите или оштетените лисја за да се спречи ширење на болести низ растението. Се препорачува растението Гвинеја да се закројува годишно за да се поттикне здрав раст.

Исто така види: Биографија: Роберто Кампос Нето

На крај, периодично да се ѓубри со органски ѓубрива богати со азот, фосфор и калиум. Со овие основни грижи ќе можете да ја одржувате вашата гинеја здрава долго време.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.