Мобилен флешбек: Запомнете ги „иконите“ од 2000-тите - од „Брик“ до Моторола V3

 Мобилен флешбек: Запомнете ги „иконите“ од 2000-тите - од „Брик“ до Моторола V3

Michael Johnson

Ако сте ги живееле раните 2000-ти, сигурно се сеќавате на електронските производи и мобилните телефони кои го одбележаа почетокот на векот. Не беше толку одамна, но технолошкиот раст од тогаш беше огромен.

Почетокот на 21 век беше обележан со естетско подобрување на старите „цигли“ и почетокот на ерата на паметните телефони. Како што можете да замислите, неколку производи оставија свој белег и се сметаат за вистински икони на оваа еволуција.

Некои, конкретно, се паметат и денес со одредена носталгија. Ајде да зборуваме за пет од нив во редовите подолу. Дефинитивно ќе се сеќавате на моменти од минатото. Следете!

1)  Motorola Razr V3

Исто така види: Федералната влада го предвидува распоредот за плаќање на Pix Trucker!

Моторола V3 е еден од моделите на мобилни телефони што најмногу ги одбележа 2000-тите. Беше лансиран во 2004 година и имаше повеќе од 130 милиони продадени единици ширум светот. Четири последователни години, тој беше најпродаваниот уред во Соединетите Држави.

Ултра тенкото превртување дизајн ја освои потрошувачката јавност, покрај другите карактеристики, како што се екран во боја, надворешен дисплеј и интегриран камера. Не е ни чудо што брендот одлучи да го оживее уредот и во 2023 година ги лансираше паметните телефони Motorola Razr 40 и Razr 40 Ultra, со екран на преклопување и инспириран од оригиналниот модел.

2)  Siemens A50

Во 2002 година, Siemens го лансираше A50, популарен модел кој директно се натпреварува со Nokia 3310.неговата издржливост, освои значителен простор на бразилскиот пазар. Многумина ќе се сетат дека ова беше првиот мобилен телефон за многу луѓе.

3) Nokia 3310

Овој уред буквално го означи почетокот на 2000-тите. беше лансиран точно во 2000 година и стана еден од најпознатите иконски во историјата на мобилните телефони, бидејќи одигра клучна улога во широката употреба на мобилните телефони во светот.

Со робустен изглед, уредот како основни карактеристики ги имаше издржливоста и отпорноста. И денес се поврзува со категоријата „голема тула“, но беше многу позната и по играта со змии и батеријата која траеше неколку дена.

4) Samsung SGH-A800

На почетокот на векот, Samsung сè уште се бореше да го освои вселената на пазарот на мобилни телефони во светот. Во тоа време, доменот беше во сопственост на производителите Nokia и Motorola. Во 2002 година, компанијата го лансираше моделот SGH-A800, кој стана многу познат во Бразил, па дури и доби прекар: мобилен телефон „Олхо Азул“.

Уредот веднаш привлече внимание. Покрај дизајнот на преклоп и надворешниот дисплеј во сина боја, кој во тоа време беше новина, се сметаше дека е цврст и достапен.

5) LG Chocolate

Исто така види: Цивилен пожарникар: Достапни се слободни работни места со плата до 3,500 R$

Години подоцна, во 2006 година, LG го лансираше уредот LG Chocolate, кој стана добро познат по тоа што беше првиот што имаше лизгачка тастатура што се извлекува и кој удира директно со„Flip“ мобилни телефони, кои доминираа на пазарот.

Елегантниот дизајн, со минималистички и мазни линии, го привлече вниманието на јавноста. Тоа беше првиот мобилен телефон на брендот кој достигна повеќе од 18 милиони продадени единици.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.