Дали знаеше? Погледнете неколку забавни факти за брендот CocaCola

 Дали знаеше? Погледнете неколку забавни факти за брендот CocaCola

Michael Johnson

Coca-Cola , најпознатиот бренд за газирани пијалоци во светот, има неколку куриозитети кои се интересни да се знаат. Фактите се движат од неговото создавање и историја до рецептот на производот, толку популарен меѓу луѓето од најразновидните култури.

Дури и ако на неделната трпеза никогаш не и недостасува шише пијалок, малкумина знаат за фактите набљудувачи кои го опкружуваат брендот. Дали бевте љубопитни? Ајде да откопаме некои од нив сега.

Кока-Кола: куриозитети за брендот

Создавањето на рецептот за сода е инспирирано од пијалокот наречен „Вин Маријани“, создаден во Франција, кој користел вино и кокаин во неговиот состав. Во тоа време, Соединетите Американски Држави минуваа низ големо движење против алкохолот и затоа нивниот креатор, Џон Пембертон, избра да развие производ кој ќе им помогне на луѓето со повлекување.

Ова не доведува до вториот факт : Кока-Кола првично беше создадена за да биде тоник за мозокот. Така е, медицина!

Исто така види: Со или без запирка? Научете правилно да го користите изразот „благодарам однапред“.

Пембертон беше фармацевт кој имаше намера да ги ублажи главоболките и исцрпеноста. Составот на тоникот содржел и кофеин и кокаин, вториот во многу мала количина (9 милиграми во секоја шолја).

Името на пијалокот потекнува токму од употребата на овие две состојки: кофеин, екстрахиран од орев - кола и кокаин, изваден од растението кока. Кокаинот испадна од листата на состојки за сода во1886.

Спонзорства и маркетинг

Дали знаевте дека брендот е првиот официјален спонзор на Олимпијада? Тоа е точно! Поводот беше во 1928 година, на Летните олимписки игри одржани во Амстердам, главниот град на Холандија.

Исто така види: Lotofácil 2300; погледнете го резултатот од овој четврток, 05/08; наградата е 4 милиони R$

Сепак, првиот трик за публицитет направен од креаторот на пијалокот беше да понуди бесплатна Кока-Кола. Пембертон, кој сакаше да ја привлече високата класа во неговата клиентела на производи, подели бесплатни билети за примероци. Учтивоста се засили кога Аса Григс Кендлер го купи брендот и почна да дистрибуира илјадници билети.

Со преземањето на компанијата, новиот сопственик го прошири производството и ја зголеми дистрибуцијата на примероци. И се чини дека маркетиншкиот трик на крајот се исплатеше, бидејќи денес пијалокот е еден од омилените на луѓето ширум светот.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.