„Мојот чучузињо“: научете како да засадите растение шајот во вашата куќа

 „Мојот чучузињо“: научете како да засадите растение шајот во вашата куќа

Michael Johnson

Хранлив и богат со растителни влакна, шајотот е сестрана храна која има многу здравствени придобивки. Шајотот е одличен за луѓе со висок крвен притисок и може да се користи во салати, чорби, пити и креми.

Покрај здравствените придобивки, овој зеленчук не е тежок за одгледување, па дури и може да добие простор во градината . Сепак, главниот услов за ова беше да се има пространа средина со добро природно осветлување. По развојот, висината на растението шајота на главната гранка може да достигне околу шест метри.

Имајќи го тоа на ум, денес ќе ви покажеме чекор по чекор како да одгледувате шајота дома на вистински начин . Проверете!

Исто така види: 6 придобивки од познатото химарао и предностите од пиењето на пијалокот

Репродукција: shutterstock

Погледнете го чекор по чекор како да одгледувате шајоти дома

Прво, за да започнете со садење мора да користите зрело чаиот како расад на видот , чекајќи да се појават никулците. Излегувањето трае околу две недели.

Исто така види: Pix: Која е границата на Caixa Econômica Federal?

Потоа, кога ќе се појават првите никулци, потребно е дел од шајотот да се закопа во саксија со земја. За да се поттикне развојот на растенијата, важно е да се чуваат врвовите и ластарите над земјата. Друг начин да го направите ова е да го навалите зеленчукот така што никулците само делумно ќе ја допираат земјата, бидејќи некои од нив ќе бидат надвор.

Шајотот потоа ќе вене и ќе почне да никнува во рок од неколку недели. Во овој момент, неопходно е да се додаде површинавертикално во земјата, како стебло, така што растението расте и се витка.

По неколку недели, кога чучузеиро ќе порасне околу 10 см, мора да се пренесе на одредено место. Во оваа фаза потребно е да се засади на место со добра изложеност на сонце, со длабочина од 30 до 40 см.

Важно е да се запамети дека шајотот е качувачки вид и има потреба од структура за да се тркала

За околу три до четири месеци зеленчукот ќе почне да се развива и да вроди со плод.

Видете колку е практично? Сега кога знаете како правилно да садите, како да ја ставите раката во земја и да започнете сопствено одгледување?

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.