Паѓа мобилен телефон? Проблемот може да дојде од WhatsApp; Погледнете како да решите

 Паѓа мобилен телефон? Проблемот може да дојде од WhatsApp; Погледнете како да решите

Michael Johnson

Кој има паметен телефон, најверојатно, поминал низ стресна ситуација, како на пример на уредот му требало долго време да отвори апликација или дури и засекогаш паднал. Ова може да се случи со одредена фреквенција, особено на постарите мобилни телефони.

Причините за овие падови се различни, бидејќи паметните телефони се практично рачни компјутери. На овој начин, доцнењето во одговорот можеше да биде мотивирано од вирус, многу апликации кои работат истовремено или дури и нешто потешко за откривање.

Всушност, една од главните апликации во речиси сите паметни телефони, WhatsApp, може да ви паѓа уредот. Дури и ако е во основа од суштинско значење, особено за Бразилците, кои го користат дури и од професионални причини, учење и слично, гласникот навистина може да ги нарушува перформансите на мобилниот телефон.

Исто така види: Забележавте виолетово знаме на плажа? Знајте што треба да направите во овој случај

Ова може да се случи поради една од најкул карактеристики на апликацијата, испраќање и примање датотеки како што се фотографии, видеа, аудио, документи и многу повеќе. На овој начин, складирањето на уредите може да биде загрозено, особено на постарите, кои имаат помалку простор.

Значи, ако вашиот мобилен телефон е побавен од вообичаеното, можеби е добра идеја да го исчистите . Постапката се прави за кратко време, имајќи можност да ја зголеми внатрешната меморија на уредот, како изабрзајте ја апликацијата и функционирањето на мобилниот телефон во целина.

Проверете сега чекор по чекор за да ги исчистите датотеките складирани од WhatsApp, но внимавајте да не избришете датотеки што ви се важни:

  • Отворете WhatsApp;
  • Пристапете до трите точки во горниот агол на екранот;
  • Допрете „Поставки“;
  • Скролувајте надолу и пронајдете опцијата „Складирање и податоци“;
  • Одете во „Управување со складирање“.

Во ред, сега можете да ги изберете саканите датотеки и да ги избришете од внатрешната меморија на телефонот, ослободувајќи простор и со тоа може да ги намалите падовите на уредот.

Исто така види: Запознајте го растението coleus и научете како да го одгледувате на едноставен и практичен начин

Не заборавајте да проверите кои датотеки се важни за вас, бидејќи е можно да направите резервна копија или да ги зачувате на друго место, како на пример на компјутер или надворешно HD, на пример.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.