Панини е тужен за користење слики на спортисти во албуми со налепници

 Панини е тужен за користење слики на спортисти во албуми со налепници

Michael Johnson

Албумот со налепници на Светското првенство во Катар ужива голем успех. Возрасните и децата се многу вклучени во пронаоѓањето и размената на налепници за пополнување на албумот.

Сепак, компанијата добива некои тужби, поради фактот што тие не ги овластиле нивните слики да ги составуваат развиените налепници. И не малку играчи поднесуваат тужби: стотици од нив се жалат на правдата.

Меѓу спортистите кои поднесуваат тужби против Панини за несоодветна употреба на нивниот имиџ се Арце, Амарал, Луизао и Евертон, кои се поранешни играчи. Тие беа на албуми како „O Campeão dos Champions“, од Коринтијанс.

Амарал дури доби компензација од 15 илјади R$ поради употреба на слика во компанија од 1998 година и победи на суд кога неговиот имиџ бил искористен неправилно кога играл за Фламенго.

Панини поднесе жалба против тужбите на спортистите и поранешните спортисти, а тоа предизвикува износот на обештетувањето на крајот да се намалува. Но, барањата варираат помеѓу 25.000 и 60.000 R$ од играчите. Сепак, како и Амарал, исплатената сума е многу помала.

Во своја одбрана, Панини вели дека налепниците користат колективни слики, каде спортистите ги исполнуваат своите јавни функции, кои се предвидени дури и во нивните договори со Бразилецот клубови.

Уште еден случај во којкомпанијата беше тужена на спортистката Саломе Гислајн, која отиде на суд бидејќи неговите налепници сè уште се продаваа по договорениот период, кој беше до крајот на 2011 година.

Исто така види: Исчезнувањето на Роналд: Што и да се случи со иконскиот кловн на Мекдоналдс?

Според Саломе, компанијата го користела неговиот слика надвор од периодот на Светското првенство, и дека ова е експлоатација на сликата. Тој вели дека, според документот потпишан со Фудбалската федерација, ова било незаконски.

Според судијата кој пресудил во корист на спортистот, Панини продолжил да ги продава налепниците до 2021 година, а тоа било непочитување на правниот промет. Компанијата мораше да го обештети играчот за 10.000 R$.

Според адвокатот Хигор Мафеи Белини, сега кога албумот на Светското првенство е на доказ, тоа е најдобро време за играчите кои сè уште ги продаваат своите налепници прекумерно поднесе тужба.

Исто така види: Мега да Вирада 2021: Наградата е 350 милиони R$, највисока вредност во историјата

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.