Што се случува кога ќе го извадите мобилниот телефон од штекерот пред да го полните 100%?

 Што се случува кога ќе го извадите мобилниот телефон од штекерот пред да го полните 100%?

Michael Johnson

100% полнење на батеријата на вашиот мобилен телефон можеби не е најдобрата практика, според експертите. Следете овде што се крие зад митот за полнење на вашиот паметен телефон.

Знаеме дека мобилниот телефон стана незаменлив елемент во секојдневниот живот. Никогаш не го испуштаме ниту една минута, и секогаш го имаме при рака, дури и ако го користиме на работа, па дури и за да комуницираме со пријателите и семејството. Дојдовме до момент кога не престануваме да го користиме дури и кога го полниме, но што се случува кога ќе го извадиме уредот од полначот пред целосно да се наполни?

Препораката е иста за модерни или постари уреди. Најголемата грижа е за корисниот век на мобилниот телефон, имајќи предвид дека батериите може да завршат да се оштетат кога се користат неправилно.

Но, дали е правилно да се наполни мобилниот телефон до 100%? Во многу ситуации, вклучително и во налетот на секојдневниот живот, беше сè потешко да се чека мобилниот телефон целосно да се наполни. Честопати, полнењето е нецелосно кога денот е зафатен, а времето е кратко за да се чека целосно полнење. Но, ако имате навика да го вадите мобилниот од полначот пред 100%, можете да бидете сигурни. Можеби ова е најдобрата одлука за вашиот паметен телефон.

Исто така види: Дознајте за неверојатните придобивки од растението кожени капи за вашето здравје!

Според некои експерти, ова може да биде добар избор за животниот век на уредот, колку и да изгледа неверојатно. Кога се изведувацелосно полнење, тенденцијата е батеријата да заврши цел циклус. И многу пати можеби не е најдобрата опција.

Она што се случува е дека многу луѓе веруваат во митот дека ако мобилниот телефон не се наполни целосно, батеријата може да заврши „зависна“, што е ништо повеќе од мит. Тоа е затоа што батеријата на денешните паметни телефони е направена со јони на литиум и нејзиниот корисен век е поделен на циклуси.

Животот на батеријата се брои од вкупните полнења, со што одговара на завршен циклус. Кај помодерните уреди, батеријата на мобилниот телефон може да има циклус до 400 полнење.

Исто така види: Предупредување за клиентите на Брадеско: Лоши вести за кредитната картичка

Значи, поради оваа причина, кога некој има пристап до сè помодерен мобилен телефон, идеалното нешто е неговата батерија да секогаш да се чува помеѓу 20% и 80%. Затоа, не треба да чекате полнењето да достигне нула, ниту да го оставате во полначот додека не заврши неговото полнење.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.