Велигденско зајаче, ми носиш одмор? Проверете кога ќе падне датумот што се слави ширум светот

 Велигденско зајаче, ми носиш одмор? Проверете кога ќе падне датумот што се слави ширум светот

Michael Johnson

Велигден е важен празник за христијаните, но значи и време на обнова и надеж за сите. Прославен ширум светот, Велигден е време за размислување и обновување.

Во текот на 2023 година, Велигден треба да се слави на 9-ти април, но календарот на христијанските празници не е ограничен само на денот кога ние обично разменуваат чоколади.

Овој празник се одржува во првата недела по полната месечина што се случува по пролетната рамноденица на јужната хемисфера. За оние кои живеат на северната хемисфера, тоа е есенска рамноденица. Рамноденицата се зема предвид за пресметување на комеморативните датуми.

Рамноденицата треба да се случи на 20 март, а првата Полна Месечина треба да се види на ноќното небо на 6 април, четврток - петок.

Света седмица

Но, како што веќе рековме, Велигден не доаѓа сам: датумот е придружен со Света недела, онаа што ја придружува Страста Христовата , заедно со неговата смрт и воскресение.

Исто така види: Костеладеева: научете како да го одгледувате овој вид во вашата градина

Светата недела, значи, започнува на Цветници, која годинава ќе се одржи на 2 април и се протега до недела на Велигден, на 9 април. .

Помеѓу двете недели има и други важни датуми, како што е Велики четврток, кој ќе се одржи на 6 април; Велики петок, кој ќе се одржи на 7 април; а сабота ќе биде на 8 април. И конечно, такасе очекува Велигден, кој ќе се случи на 9 април.

Немојте да бидете тажни да мислите дека Велигден ќе падне во недела, бидејќи среќата е во корист на работниците. Велики петок, 7-ми април, се смета за федерален празник, односно во цел Бразил ова е слободен ден.

Исто така види: MegaSena: Наградата од 33 милиони BRL донесе заштеда од 117 илјади BRL

Дали веќе знаете каде ќе уживате во дополнителниот одмор поради празникот? Тој веќе го запишува во својата тетратка, бидејќи 21 април е исто така празник: Тирадентес, датум кој се сеќава на смртта на Хоаким Хозе да Силва Ксавиер, која се случи во 1792 година. Оваа година ќе падне во петок.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.