WhatsApp: 3 скриени функции кои ќе го револуционизираат вашето искуство!

 WhatsApp: 3 скриени функции кои ќе го револуционизираат вашето искуство!

Michael Johnson

WhatsApp е најпопуларната апликација за пораки во светот, со милиони и милиони активни корисници секој ден. Сепак, она што многу луѓе сè уште не го знаат е дека гласникот на Мета има некои „скриени“ функции кои можат многу да ја олеснат неговата употреба.

Исто така види: Bolsa Família: Владата го објави календарот за јулските исплати!

Дали некогаш сте замислиле никогаш да не бидете ставени во тие здодевни групи без ваша дозвола? Ова и многу повеќе е можно, а ние ќе ве научиме овде. Погледнете три од главните функции што ќе го направат вашето искуство со WhatsApp попрактично, безбедно и забавно.

3 „скриени“ функции на WhatsApp

Привремени пораки

Дали некогаш сакате да испратите порака што автоматски се брише по однапред одредено време? WhatsApp веќе ја има оваа опција, наречена привремени пораки. Со него, можете автоматски да имате бришење на пораки по 24 часа, 7 дена или 90 дена. Само следете ги чекорите:

 • отворете го саканиот разговор;
 • допрете на името на контактот или групата;
 • допрете на „Привремени пораки“;
 • изберете времетраење и изберете.

Ограничете кој може да ве додаде во групи

Никој не сака да биде додаден во групи без ваша дозвола. За ова, WhatsApp има и решение, бидејќи можете да ограничите кој може да ве додаде во групи, избирајќи помеѓу три опции: сите, мои контакти или мои контакти освен одредена.Погледнете како да го направите ова:

 • допрете на трите точки во горниот десен агол, а потоа на поставките;
 • одете во приватност;
 • изберете групи;
 • изберете една од достапните опции.

Биометриска автентикација за користење на апликацијата

Можно е да ги заштитите вашите разговори WhatsApp со уште една слој на безбедност, користејќи биометриска автентикација за пристап до апликацијата. Така, ќе мора да го користите вашиот отпечаток од прст за да го отворите гласникот, така што никој нема да ги гледа вашите пораки без ваше овластување. Погледнете како да активирате:

Исто така види: Запознајте го прекрасниот сребрен дожд и научете како да го одгледувате ова растение
 • допрете ги трите точки во горниот десен агол;
 • одете во поставките;
 • допрете приватност;
 • одете до дното на екранот и изберете заклучување со отпечаток од прст (Android) или заклучување екран (iPhone);
 • вклучете „Отклучи со печатење“ на Android или „Потребен е Face ID/Touch ID“ на iPhone;
 • <9 9>одберете го временскиот интервал во кој WhatsApp ќе побара од вашиот отпечаток за отклучување пристап.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.