Збогатување на вашата градина: целосен водич за тоа како да ја одгледувате шармантната бегонија асадањо

 Збогатување на вашата градина: целосен водич за тоа како да ја одгледувате шармантната бегонија асадањо

Michael Johnson

Ако сакате украсни растенија, сигурно сте биле маѓепсани од бегонија со ангелско крило . Овој вид бегонија има големи, шарени лисја чија форма наликува на ангелски крилја. Потекнува од Јужна Америка и може да се одгледува во саксии или цветни леи, внатре или на отворено.

Дали сакате да научите како да го одгледувате ова шармантно растение и да ја збогатите вашата градина уште повеќе? Проверете го целосниот водич подолу и додајте ја бегонија со ангелско крило во вашата колекција од најубавите растенија во моментов!

Запознајте ја бегонија со ангелско крило

Бегонија со ангелско крило е повеќегодишно растение кое цвета во пролет и лето. Цветовите му се мали и можат да бидат бели, розови или црвени. Тие висат од гранките и се во контраст со лисјата, кои можат да имаат различни бои и дезени и да ги маѓепсаат сите што им се восхитуваат.

Слика: TuktaBaby / Shutterstock

Некои сорти на растението имаат зелени листови со сребрени дамки, други имаат црвени лисја со зелени рабови, а трети имаат жолти лисја со црвеникави жили.

Сеење на растението

За одгледување на ангелот -крилна бегонија ќе ви треба вазна или кревет со добра дренажа, бидејќи растението не сака влажна почва. Подлогата мора да биде богата со органска материја и да има неутрална или малку кисела pH вредност.

Исто така види: 5 совети што треба да се одобрат за кредит на Caixa Tem

Наводнувањето на овој вид бегонија мора да се врши секогаш кога почвата е сувана допир, но без претерување со количината на вода. Растението сака влажност, но не поднесува вода акумулирана во лисјата или стеблото.

Исто така види: Трали, Маџу и Бокарди: колку заработуваат водичите на новинарството Глобо?

Бегонија со ангелско крило сака индиректна и дифузна светлина, па затоа е идеална за добро осветлени внатрешни средини или балкони. Доколку сакате да го одгледувате на отворено, изберете место со делумна сенка, заштитено од директно сонце и ветрови.

Исто така, вреди да се спомене дека растението не издржува многу ниски или многу високи температури, па затоа се препорачува заштитете го од студ и прекумерна топлина.

За да го поттикнете растењето на нови цветови и гранки, можете да го исечете растението така што ќе ги исечете краевите на најдолгите гранки и ќе ги отстраните исушените или оштетените лисја и цветови.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.