Зошто доктор му забрани на 6-годишно дете да ја гледа „Пепа прасе“? Замислуваш?

 Зошто доктор му забрани на 6-годишно дете да ја гледа „Пепа прасе“? Замислуваш?

Michael Johnson

Еден од најгледаните цртани од децата деновиве е „Пепа прасе“. Малите обожаваат да поминуваат часови со телевизорот следејќи ги безбројните епизоди за животот на ова мало прасе и нејзините пријатели. Има родители на кои не им пречи, додека други се строго критични.

Сепак, еден случај во Англија го привлече вниманието на луѓето ширум светот. Тоа е затоа што на 6-годишно девојче му било забрането да го гледа цртаниот филм поради лекарска препорака. Сето тоа затоа што анимацијата влијаела на болеста на девојчето.

6-годишно девојче од Англија повеќе не може да го гледа „Пепа прасе“

Малото девојче се вика Сејди Бауер и таа живее во Англија со нејзините родители. На Сејди и беше дијагностицирана состојба наречена вродена централна хипервентилација. Ова значи дека нервниот систем на девојчето има потешкотии да испраќа сигнали за да дише.

За порталот Kennedy News , мајката на детето изјавила:

„Секој Ноќта, Сејди можеше да умре за неколку минути. Вашиот мозок може да заборави да дише и да испрати сигнали за отчукување на срцето.“

Исто така види: Ловоров лист: Моќни магии за привлекување повеќе пари!

Во моменти на одвраќање, таа може да преземе уште повеќе ризици. Дури и направила трахеостомија на 2-годишна возраст. Постапката има за цел да го натера лицето да дише на вистински начин.

Исто така види: Како да се засади и да се грижи за синиот грашок од пеперутка?

Цртаниот филм може да му наштети на здравјето на девојката

И покрај тоа што е цртанОмилената на Сејди, почна да ѝ штети на здравјето бидејќи таа има тенденција да се фокусира толку силно додека го гледа што заборава да дише. Во овие случаи, родителите треба да трчаат со уредот за вентилација.

Затоа докторката мораше да го пресече рутинскиот дизајн на Сејди, заради нејзиното сопствено здравје. Ако продолжи да го гледа цртаниот, нејзиниот проблем може да се влоши со текот на времето. Нема лек за вашата состојба, само уреди за контрола на болеста.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.