175 градови ќе бидат погодени од силно невреме; проверете кои се тие!

 175 градови ќе бидат погодени од силно невреме; проверете кои се тие!

Michael Johnson

Националниот институт за метеорологија (ИНМЕТ) издаде предупредување за силно невреме во неколку бразилски градови. Според соопштението, може да се случат неколку појави, со можност да се влијае на секојдневниот живот на Бразилците преку оштетување на плантажите, прекин на струја, паѓање гранки од дрвја, па дури и поплави во некои области.

Според INMET, 175 бразилски градови се во состојба на готовност во земјата. Овие места може да страдаат од дожд од град. На некои места врнежите можат да достигнат и до 100 мм. Покрај обилните врнежи од дожд, ветровите ќе се движат од 60 до 100 км/ч.

Исто така види: Збогум за вработување: Списокот ги прикажува професиите што ќе исчезнат до 2030 година

Досега, погодените области ги опфаќаат петте региони на Минас Жераис (Triângulo Mineiro, Alto Paranaíba, Sul, Sudoeste и Oeste de Minas). Соочени со овие предупредувања, Цивилната одбрана и Противпожарната служба препорачуваат луѓето да останат заштитени и, во случај на налети на ветер, да не се задржуваат под дрвја.

Погледнете ја листата на градови кои имаат предупредување за невреме во текот на неделата подолу!

Исто така види: Сицилијански лимон: погледнете ги различните придобивки од ова овошје за здравјето

Градови во состојба на тревога

Според INMET, следните градови се во состојба на тревога за невреме:

 • Água Comprida
 • Албертина
 • Алфенас
 • Алпинополис
 • Алтероса
 • Андрадас
 • Арагуари
 • Арапора
 • Аракса
 • Arceburgo
 • Areado
 • Знамето на југот
 • Boa Esperança
 • Bom Jesus daПења
 • Бом Репусо
 • Борда да Мата
 • Ботелхос
 • Бразополис
 • Буено Брандао
 • Зелено'ртски Острови
 • Водопад Минас
 • Златен водопад
 • Калдас
 • Камандукаја
 • Камбуи
 • Камбукира
 • Кампања
 • Campestre
 • Campina Verde
 • Campo do Meio
 • Campo Florido
 • Campo Gerais
 • Canápolis
 • Capetinga
 • Capinópolis
 • Capitólio
 • Careaçu
 • Carmo de Minas
 • Carmo do Rio Claro
 • Carneirinho
 • Carvalhópolis
 • Gravel Rico
 • Cássia
 • Centralina
 • Claraval
 • Comendador Gomes
 • Conceição da Aparecida
 • Conceição das Alagoas
 • Conceição das Pedras
 • Conceição do Rio Verde
 • Conceição dos Ouros
 • Congonhal
 • Освојување
 • Утеха
 • Кордисландија
 • Бом Исус Стрим
 • Кристина
 • Делфим Мореира
 • Делфинополис
 • Делта
 • Нова дивиза
 • Дом Вичосо
 • Елои Мендес
 • Еспирито Санто до Дурадо
 • Естива
 • Estrela do Sul
 • Екстремна
 • Слава
 • Форталеза де Минас
 • Граница
 • Фрутална
 • Гончалвес
 • Гуапе
 • Гуанезија
 • Гуаксупе
 • Гуринхата
 • Хелиодора
 • Ибирачи
 • Ибитиура де Minas
 • Иличинеа
 • Inconfidentes
 • Indianópolis
 • Ipiaçu
 • Ipuiúna
 • Iraí de Minas
 • Итајуба
 • Itamogi
 • Itamonte
 • Itanhandu
 • Itapagipe
 • Itapeva
 • Itaú de Minas
 • Итуиутаба
 • Итурама
 • Јакуи
 • Јакутинга
 • Јесуанија
 • Јуруаја
 • Ламбари
 • Лимеира do Oeste
 • Machado
 • Maria da Fé
 • Marmelópolis
 • Medeiros
 • Monsignor Paulo
 • Monte Alegre de Minas
 • Монте Бело
 • Монте Санто де Минас
 • Монте Сиао
 • Мунхоз
 • Музамбињо
 • Натерсија
 • Nova Ponte
 • Nova Resende
 • Olímpio Noronha
 • Ouro Fino
 • Paraguaçu
 • Paraisópolis
 • Passa Четири
 • чекори
 • Педралва
 • Педринополис
 • еребици
 • Пираџуба
 • Пирангучу
 • Пирангињо
 • Piumhi
 • Planura
 • Poço Fundo
 • Poços de Caldas
 • Pouso Alegre
 • Pouso Alto
 • Сребрена
 • Пратаполис
 • Аџилак
 • Сакраменто
 • Санта Јулијана
 • Сантана да Варгем
 • Санта Рита de Caldas
 • Santa Rita do Sapucaí
 • Santa Vitória
 • Sao Francisco de Sales
 • São Gonçalo do Sapucaí
 • Сао Жоао Батиста до Глорија
 • Сао Жоао да Мата
 • Сао Хозе да Бара
 • Сао Хозе до Алегре
 • Сао Лоренчо
 • Сао Педро да Униао
 • Сао Роке де Минас
 • Сао Себастиао да Бела Виста
 • Сао Себастиао до Параисо
 • Сао Себастиао до Рио Верде
 • Сао Томас де Акино
 • Сапукаи-Мирим
 • Сенаторот Амарал
 • Сенаторот Хозе Бенто
 • Серанија
 • Силвианополис
 • Соледаде де Минас
 • Тапира
 • Tocos do Moji
 • Toledo
 • Três Corações
 • Três Pontas
 • Tupaciguara
 • Turvolândia
 • Uberaba
 • Uberlândia
 • União de Minas
 • Vargem Bonita
 • Varginha
 • Veríssimo
 • Вирџинија
 • Венцеслав Браз

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.