Откријте ги 5-те главни придобивки од муричи за вашето здравје

 Откријте ги 5-те главни придобивки од муричи за вашето здравје

Michael Johnson

Со научното име Byrsonima crassifolia (L) Kunth , murici припаѓа на фамилијата Malpighiaceae од родот Byrsonima и има повеќе од 150 видови . Понатаму, тоа е плод на муричкото дрво, повеќегодишно стебло со висина која варира помеѓу 2 и 6 метри.

Мурициот е месести плод што има едно семе кое го формира јадрото, покрај тоа што е мало , заоблени, со просечен дијаметар од 1,5 до 2 cm. Муриците има жолта боја во зрелиот плод, а јадливиот дел од плодот исто така ја има оваа боја, со многу тестена конзистентност.

Ова овошје е типично за северниот и североисточниот регион, но може и може да се најде во планинските региони на југоисток, во серадос на Мато Гросо и Гојаш, покрај земјите кои граничат со Бразилецот Амазон, Централна Америка и Карибите.

Понатаму, плодните започнуваат во ноември/декември и траат до април/мај следната година.

Исто така види: Мандатот на сенаторот е ОСУМ ГОДИНИ; проверете ја причината!

Мурици и неговите својства

Студиите покажуваат дека мурицот има антиоксидантни компоненти, како што се фенолни соединенија, каротеноиди и аскорбинска киселина (витамин Ц ), се користи на тој начин, како терапевтски агенс, главно поради неговото лековито и антиинфламаторно дејство.

Придобивки

Борба против кашлица и бронхитис

Традиционалните народи често користат муричи чај за борба против кашлица и бронхитис. Чај од стеблеста кора на Byrsonima intermedia A. Juss. (атип на муици) широко користен за лекување на дијареа и дизентерија, содржи полифеноли кои се припишуваат на антибактериски, анти-хеморагични, антидијареални и антиинфламаторни активности.

Помага во правилното функционирање на мозокот

Сојузник е за подобрување на расположението и нормалното функционирање на мозокот, бидејќи содржи витамин Ц, суштинска хранлива материја за производство на невротрансмитери како што се серотонин, допамин, адреналин и норадреналин, кои помагаат во регулирањето на расположението.

Лечи настинка и помага при имунитетот

Бидејќи е богат со витамин Ц, суштинска хранлива материја за организмот, може да биде и сојузник во зајакнувањето на имунолошкиот систем.

Спречува рак

Во случајот на муричи, главниот фактор поврзан со превенцијата од рак е неговиот висок антиоксидативен капацитет. На пример, истражувањето сугерира дека муриците може да се поврзани со спречување на рак на кожата, тоа е затоа што екстрактот од листот од Byrsonima crassifolia делува како антиоксиданс за заштита на кожата од УВБ зрачење.

Исто така види: Што мислите за контроверзните имиња на овие модели на автомобили?

Борба против дијабетес

Студиите направени од екстракт од семе од мурици покажуваат дека семките се одличен извор на хипогликемични и антиоксидантни својства. Покрај тоа, екстрактот од семето исто така се покажа како ефикасен во намалувањето на вкупниот холестерол и нивото на триглицериди. Екстрактот од Б. crassifolia исто така може да помогне во контролата наслободните радикали и ги штитат клетките од оксидативен стрес, инхибирајќи го оштетувањето на клетките на панкреасот.

Покрај тоа, постои голема количина на влакна присутна во муриците. Влакната се важна состојка во контролата на шеќерот во крвта.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.