Cyca circinalis: запознајте го растението и научете како да го одгледувате

 Cyca circinalis: запознајте го растението и научете како да го одгледувате

Michael Johnson

Cycas circinalis, познат и како палма од папрат, е повеќегодишна, полудрвенест грмушка, која припаѓа на фамилијата Cycadaceae. Растението, со долги, закривени лисја, е многу ценето во украсувањето и уредувањето, и може да достигне 3 метри во висина. Cycas circinalis се толку стари што датираат од времето на диносаурусите, поради што се сметаат за вистински живи фосили!

Може да се користат во градини, сами или во групи, како и во големи вазни. Покрај тоа, тие имаат женски и машки примероци. Машките соцвети даваат издолжени, портокалово-кафеави конуси кои се појавуваат на врвот на круната, додека женските растенија произведуваат глобозни, кафеави или портокалови семиња сместени на посебни листови кои растат на врвот на круната.

Значи, ако сте заинтересирани да имате Cyca дома, дознајте ги главните совети за успешно одгледување на растението. Проверете!

Клима

Најповолна клима за садење на овој вид е тропска, суптропска и умерена, поради што многу добро се прилагодува на повеќето бразилски региони. Фабриката претпочита топло и влажно време и не толерира мраз.

Исто така види: MegaSena Contest 2430: Колку дава наградата од 38 милиони R$ за заштеда?

Осветленост

Условите на осветлување мора да бидат добри. Може да се одгледува на целосно сонце или делумна сенка.

Почва

Идеално, почвата за садење треба да биде плодна, богата со органска материја и добро исцедена.На овој начин, оплодете ја почвата со соодветен органски компост и додадете малку песок за подлогата да остане помалку компактна. За одгледување во саксии, проверете дали садот има дренажни дупки и ставете слој чакал на дното пред да ја додадете мешавината од саксии.

Наводнувањето треба да биде периодично, со цел почвата да остане малку влажна. Не ја натопувајте земјата премногу, бидејќи акумулацијата на вода придонесува за гниење на корените.

Ѓубрење

Оплодувањето може да се прави на секои шест месеци, со добро исцедено говедско ѓубриво или колач од рицинус, и е незаменливо, бидејќи придонесува за добар развој на растението дека ќе стане посилно, поздраво и помалку подложно на штетници и болести.

Исто така види: Pix мршојадец: дознајте сè за новата измама и видете како да се заштитите!

Корстење

Нема потреба од кроење. Извадете ги листовите само кога се суви.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.