Дали некогаш сте слушнале за плантажините? Дознајте повеќе за овој вид

 Дали некогаш сте слушнале за плантажините? Дознајте повеќе за овој вид

Michael Johnson

Гвинеја е растение кое потекнува од Централна и Јужна Америка, кое се проширило и во другите делови на светот поради неговиот украсен карактер. Со големи, перфорирани лисја, видот е идеален за составување на внатрешни средини и може да се користи во зимски градини и општо уредување.

Исто така види: Не наседнувајте на телефонски измами! Погледнете ја новата тактика на криминалците со 0800 броеви

И покрај тоа, растението има и други намени, бидејќи е обдарено со значителни лековити својства .

Гвинеја е лековито растение од видот Petiveria alliacea , богато со флавоноиди, стероли, алкалоиди, кумарин и бензил трисулфид, со диуретично дејство, антиинфламаторно , антиревматски и седатив. Така, има многу предности од конзумирањето на растението. Знајте ги главните придобивки и корисни придобивки!

Комунални и здравствени придобивки

  1. Растеката Гвинеја има диуретично својство и затоа делува директно на функционирањето на бубрезите , мешање во процесот на филтрирање и реапсорпција на вода и соли и зголемување на количината на урина произведена од телото;
  2. Бидејќи има аналгетско и антиинфламаторно дејство, растението Гвинеја помага во лекувањето на главоболките, болки во забите и грлото;
  3. Има антиревматски својства, придонесува за подобрување на лигаментите, тетивите и мускулите, со што се намалуваат проблемите како што се артритис, артроза и фибромијалгија; помага и во борбата против инфекцијатамикроорганизми, особено белодробни и респираторни инфекции;
  4. Конечно, делува на нервниот систем и може да се користи во лекувањето на депресија, анксиозност или епилепсија, покрај стимулирање на когнитивните вештини.

Употреба

Нормално користен дел од Гвинеја се листовите од кои се извлекуваат активните материи, со лековити својства за подготовка на чај.

Исто така види: Записот за виткање на хартија бара техника и вештина. Дали го прифаќате предизвикот?

Може да се купи во продавници на природни производи и аптеки за мешање. Меѓутоа, важно е неговата консумација да биде индицирана и водена од лекар или билкар, бидејќи може да има контраиндикации. Впрочем, сè треба да се прави умерено!

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.