Од градината до масата: научете како да засадите ананас од лисјата и уживајте во вашата жетва

 Од градината до масата: научете како да засадите ананас од лисјата и уживајте во вашата жетва

Michael Johnson

Дали знаевте дека е можно да се одгледува ананас од неговите лисја? Ова е забавен и одржлив начин да уживате во ова вкусно и хранливо овошје .

Следно, чекор по чекор ќе ве научиме како да садите ананас дома, користејќи ги само листовите, кои обично се отфрлаат. Дознајте како да го имате ова вкусно и освежително овошје на дофат на раката!

Како да одгледувате ананас од лисја

Целосно чекор-по-чекор:

1. Прво, изберете Зрел и здрав ананас. Исечете ја круната (горниот дел со листовите) со остар нож, оставајќи околу 2 cm пулпа залепена за листовите.

2. Потоа отстранете ги долните листови од круната, додека не се открие околу 3 см од централното стебленце. Направете плитки засеци на кожата на пулпата за да ги отстраните „очите“ на ананасот, кои се темните точки каде што може да никнат корените.

3. Потоа, оставете ја круната да се исуши на проветрено место заштитено од сонце околу три дена, додека пулпата не стане кафена и сува. Ова ќе го спречи гниењето при садење.

4. Ставете ја круната во чаша вода така што стебленцето е потопено, но листовите не се. Променете ја водата секој ден и внимавајте да се појават бели корени во основата на круната.

Исто така види: Размислувате да се венчате во луксузен хотел во Бразил? Дознајте кога чини!

5. Кога корените се долги околу 10 см, време е да се засади ананасот. Изберете големо тенџере со дренажни дупки и наполнете го со амешавина од земја, песок и органска материја.

6. За да се засади, направете дупка во центарот на садот и ставете ја круната, притискајќи ја почвата околу неа за да се зацврсти. Добро полевајте и чувајте го тенџерето на добро осветлено место, но не на директна сончева светлина.

7. Грижете се за вашиот ананас така што редовно ќе го наводнувате, но без да ја натопите почвата. Оплодете го со ѓубриво богато со калиум на секои два месеци за да го поттикнете цветањето и плодноста.

8. Бидете трпеливи, бидејќи ананасот може да потрае и до две години за да произведе плод. Ќе знаете дека е готово кога централните листови на круната ќе станат црвени и ќе се појави стебло со виолетово цвеќе во средината.

9. Ставете го вашиот ананас кога е жолт и мирисна, исечете го за стеблото со ножици. Уживајте во вашето домашно, органско овошје и не заборавајте да ја зачувате круната за да засадите уште еден ананас!

Исто така види: Shein нуди бесплатна облека за тестирање и прегледување: Дознајте како да учествувате!

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.