Дрво од жад: знајте ги придобивките од овој сукулент дома

 Дрво од жад: знајте ги придобивките од овој сукулент дома

Michael Johnson

Кога сакате да имате растение дома, вообичаено е да се слушне советот: имајте сукулент . Тие се растенија кои бараат малку грижа и освен што се убави, можат да донесат придобивки за вашата домашна средина. Дрвото жад е еден од најпосакуваните видови сукуленти.

Според кинеската фенг шуи традиција, дрвото жад има енергични својства кои се ефикасни во привлекувањето богатство, како што е финансискиот просперитет . Покрај овој мистичен лик, тој може да донесе и придобивки за вашиот дом, во однос на здравјето на жителите.

Извор: ShutterStock

Зошто е корисно да поседувате жад дрво ?

Во научните кругови, меѓу биолозите, широко е распространето дека дрвото жад може да помогне во вашиот дом. Подготвивме листа од три причини кои ќе ве заинтересираат за ова растение:

1. Апсорпција на јаглерод диоксид

Експертите тврдат дека дрвото жад има метаболизам што може значително да го намали нивото на јаглерод диоксид во текот на ноќта.

Затоа се препорачува да го ставите во спалната соба, за да ги искористите од неговите здравствени придобивки, како што е помагањето да спиете подобро и спречувате несоница.

2- Прочистување на воздухот во затворените простории

Дрвото жад е растение кое, како и сите други, придонесува за производство на кислородот и намалувањето на јаглеродниот диоксид во околината.

Исто така, овасукулентот има способност да го прочистува воздухот во куќата, подобрувајќи го квалитетот на циркулирачкиот воздух.

Исто така види: Araçáboi: откријте ги придобивките од ова кисело овошје за здравјето

Студиите покажуваат дека внатрешната средина може да биде загадена исто како и надворешната, особено во зима, кога има помала вентилација за избегнување влегување на студ.

3- Лековити својства

Конечно, дрвото жад има и лековити својства , кое се користи во инфузии за лекување на разни болести, како што се болки во стомакот , брадавиците и го регулираат нивото на шеќер во крвта.

Исто така види: Дали ја знаете тиквата јеримум? Дознајте повеќе за оваа сорта

Може да се користи и за лекување на рани на кожата, меѓутоа, важно е да се консултирате со здравствени работници пред да го конзумирате медицински.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.