Како да се засади и одгледува лубеница од семе

 Како да се засади и одгледува лубеница од семе

Michael Johnson

лубеницата е едно од најпопуларните и најконзумираните овошја во земјата. Покрај тоа што е вкусен, има и бројни здравствени придобивки. Богат е со вода, калиум и магнезиум, што го прави одличен природен диуретик и помага да се спречи задржување на течности.

Видете исто така: Cupuaçu: видете ги придобивките од ова овошје за вашето здравје

Во својот состав содржи и влакна кои заедно со водата помагаат да се чувствувате сити. Содржи и каротеноиди, кои се антиоксиданси кои се покажаа како ефикасни во спречување на одредени болести, како што се некои видови на рак.

Меѓу другите предности што ги носи неговата конзумација е заштитата на кожата од сончевите зраци , подобрување на транзитниот интестинален тракт, помагање за контрола на крвниот притисок и подобрување на здравјето на кожата и косата.

Соочени со толку многу придобивки, што мислите дали овошјето секогаш е достапно дома? Во оваа статија ќе ве научиме како да го засадиме. Проверете!

Садење лубеница

Лубеницата може подобро да се развие кога е во почва со повлажна pH вредност и препорачливо е нејзиното одгледување да се прави во текот на летото или пролетта, со цел за да се олеснат процесите на фотосинтеза и со тоа да се поттикне да дава послатки плодови.

Исто така види: Тарсио Меира: Откријте го непроценливото наследство и наследството на познатиот актер

Садењето се врши од семиња. Може да се купат или да се земат од самото овошје. За ртење, само ставете 4 до 5семки од лубеница во мала шолја или корпа за семиња.

Контејнерот мора да содржи органска почва и да се смести на засенчено место. Најдоброто ѓубриво за растенијата од лубеница е кравјиот измет, лушпите од кикиритки или отпадот од семе од памук. Во рок од 4 недели тие ќе бидат подготвени за садење во земја или во саксија.

Но, внимавајте! Ако садењето се врши во вазна, не ставајте го на високо место, бидејќи стеблото на растението треба да биде блиску до земјата.

За време на процесот на растење на растението, потребна е одредена грижа. За време на ртење, полевајте секој ден, користејќи малку вода. Од ртење до плодна вода за помалку време, сепак, со многу вода. Од плодни до берба, полевајте ретко и користете малку вода.

Со ова, околу 4 до 5 месеци ќе можете да берете лубеница.

Исто така види: Повторно преговарање за Fies: Рокот за барање е зголемен? Проверете!

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.