Мандакару: видете го чекор по чекор за одгледување на овој кактус дома

 Мандакару: видете го чекор по чекор за одгледување на овој кактус дома

Michael Johnson

Mandacaru, или Cereus jamacaru , како што е научно познато, е многу издржлив вид на кактус роден во североисточен Бразил. Затоа, одгледувањето на сончево место функционира добро.

Видете исто така: Погледнете како да ја направите вашата околина поубава со одгледување на кактусот Rattail дома!

Кактусот мандакару е голем вид, достигнувајќи и до 6 метри во висина. Овој вид сукулент има главно стебло од кое растат неколку вертикални стебла.

Како и повеќето кактуси, Мандакару е вид кој лесно расте кога е во директен контакт со сонцето. Имајќи предвид дека е почеста во североисточниот регион на Бразил, каде што може да се најдат температури над 30º C, се препорачува да се одгледува на температури помеѓу 30 и 35º C.

И покрај тоа што е вид кој бара мала интервенција во нивната грижа, кактусите генерално бараат одредена грижа за да можат да растат и да се развиваат на здрав начин. Затоа, денес ќе ви покажеме како правилно да го одгледувате овој кактус.

Почвата

Кактусите бараат порозна, малку алкална подлога со добар проток на вода. Затоа, важно е корените да се одржуваат добро проветрени. Добра мешавина на почва од кактус треба да содржи кршен лисја, крупен песок и глина.

Исто така види: Дали ја знаете тиквата јеримум? Дознајте повеќе за оваа сорта

Што е најважно, измешајте еднакви делови од секоја состојка и избегнувајте да користите многу фин песок колку што можевлијае на дренажата. Од друга страна, соодветна подлога за кактус може да се купи во продавница за градинарство.

Саксија

Како и почвата, и саксиите имаат големо влијание врз развојот на растенијата. Постојат неколку опции на пазарот, но за овој вид се индицирани глинени садови. Тие се подобри, бидејќи го олеснуваат испарувањето на водата и почвата останува сува во секое време.

За разлика од другите растителни видови, кактусите бараат малку наводнување. Затоа, за најтоплите месеци од годината потребно е само да се полева еднаш неделно. За постудените месеци доволно е два пати месечно.

Исто така види: Пејачот Даниел неодамна откри кој ќе има право на неговото наследство

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.