Мистерија на дупката во мобилниот телефон: Откриена изненадувачка функција!

 Мистерија на дупката во мобилниот телефон: Откриена изненадувачка функција!

Michael Johnson

Во денешно време, практично секој има мобилен телефон, било да е тоа паметен телефон со Android или iOS оперативен систем. Тоа е затоа што овие уреди станаа практично неопходни во секојдневниот живот, како за дружење на мрежи и апликации за пораки, така и за професионални цели.

Исто така види: Левичарите се попаметни: вистинити или лажни? Откријте дали е вистина

Всушност, овие уреди се сè потехнолошки и напредни, така што многу луѓе не тие немаат поим за сè што може да направи уредот во нивните раце. И токму за овие непознати карактеристики ќе зборуваме овде.

Поконкретно, ако поседувате iPhone, може да најдете мала дупка помеѓу камерата и блицот. Во други уреди, истата дупка може да се постави на други места, како што се блиску до приклучокот за полнач, приклучокот за слушалки или дури и на врвот на уредот.

За што се користи оваа дупка на мобилниот телефон

Причината за постоењето на оваа дупка е изненадувачка, но пред да се осврнеме на тоа која е неговата практична намена на уредот, проверете конкретно за што зборуваме и каква е позицијата на овој дупка на iPhone, веднаш под:

Исто така види: Може ли да блокирам возач на Uber кој не ме почитуваше на патувањето?

Слика: Репродукција / Enséñame de Ciencia

Овие мали дупки не се ништо повеќе, ништо помалку од еден вид секундарен микрофон, но кој работи во многу поинаков начин од традиционалниот, нормално поставен на дното на мобилниот телефон.

Тоа е затоа штотој има функција да ги намалува надворешните звуци кои можат да го нарушат квалитетот на звукот за време на повик, на пример, покрај тоа што делува и за време на аудио снимките, исто така и како тип на компресор за бучава.

Значи, да се направи функцијата на оваа мала дупка појасна, замислете ја следнава ситуација: се наоѓате на улица со многу бучни автомобили и мотоцикли и некој ве повикува. Главната причина личноста да ве слушне, затоа ова е секундарен микрофон.

За време на снимањата, овој мал додаток е одговорен да го повлече звукот на најдобар можен начин, обидувајќи се да намали што е можно повеќе бучава несакани додатоци.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.