Научете како да направите расад од пустинска роза

 Научете како да направите расад од пустинска роза

Michael Johnson

Со уникатна убавина, пустинската роза добива се повеќе обожаватели ширум светот. И покрај тоа што може да достигне до 4 метри во својот природен простор, растението се одгледува и во мали димензии.

Видете исто така: Добри енергии: откријте 3 идеални растенија за одгледување дома

Денес ви носиме чекор-по-чекор водич за тоа како да направите садници од ова растение. Ајде да одиме?

Прво, исечете една исечена гранка од пустинската роза. По ова време, отстранете ги листовите и исечете ги пукањата. Така, растението не ја исфрла водата или хранливите материи и задржува повеќе енергија за својот корен.

Ставете ги гранките во сад со вода 10 минути. Потоа посипете цимет во прав на исеченото место за да го помогнете заздравувањето.

Исто така види: Време за игра: научете како да направите тесто од пченично брашно

Во исцедено тенџере, додадете супстрат за пустинска роза и додадете ги гранчињата.

Сега, време е да почекате време да се развие ! Бидејќи е сочен, видот не бара многу грижа за да остане силен и здрав. Да не зборуваме за неспоредливата убавина на пустинската роза ја подобрува секоја средина!

Исто така види: Сликата стара 400 години открива нешто изненадувачки: луѓето се плашат да ги препознаат патиките на Најк

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.