Назад во сенка: откријте ја тајната за отстранување на „онлајн“ од Инстаграм

 Назад во сенка: откријте ја тајната за отстранување на „онлајн“ од Инстаграм

Michael Johnson

Статусот „онлајн“ на социјалните мрежи често е доволен за да ги известите другите луѓе дали сте присутни, читате или гледате нешто што ви е испратено. На некои им се допаѓа, но на други го претпочитаат спротивното.

Во последниве години, за да одговорат на желбата на корисниците кои избираат да ја задржат приватноста и кои сакаат да прелистуваат без да даваат премногу индиции за движењето, платформите почнаа да се диверзифицираат опциите .

Инстаграм е дел од оваа група. Ако сте еден од оние кои претпочитаат „тивко“ прелистување, без да им давате премногу простор на луѓето да дознаат дали сте онлајн, знајте дека постои начин да се оневозможи оваа поставка.

Како се појавува?

Во апликацијата за фотографии и видео, луѓето обично дознаваат дали сте онлајн или не кога пристапуваат до разговорите во Директен разговор.

Како WhatsApp , ве известува Instagram ако прелистувате во даден момент и, повеќе од тоа, го известува лицето што ја испратило пораката дали веќе сте ја прочитале и колку долго е прегледана.

Исто така види: Владата го објавува календарот PIS/Pasep 2023; Проверете ги датумите

Оваа информација може да биде корисна во одредени случаи , но исто така може да предизвика непријатност или прашања кога нема да одговорите веднаш.

Како да се вклучите онлајн?

Одличната вест што треба да ви ја соопштиме е дека не мора толку многу страдаат. Веќе е можно да се врати стандардната конфигурација и да се отстрани „онлајн“ од Instagram.

Пред да го прикажемечекор по чекор, сепак, вреди да се напомене дека со деактивирање на онлајн статусот, исто така ќе престанете да гледате кога се достапни други луѓе.

Целиот процес е многу едноставен и брз, направен само во пет чекори . Тие се исти за Android и iPhone (iOS) . Видете:

Чекор 1: Отворете го профилот на Инстаграм и одете во менито, во трите ленти во горниот десен агол;

Чекор 2: Изберете ја опцијата „Поставки и приватност“;

Чекор 3: Пристапете до делот „Пораки и одговори на приказната“.

Исто така види: Добро грижете се за вашата влечка и направете ја бела за секоја пригода

Чекор 4: Допрете на „Прикажи статус на активност“;

Чекор 5: Оневозможете го прекинувачот „Прикажи статус на активност и готово. Онлајн е отстранета од вашиот Инстаграм.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.