Откријте го широколисниот босилек и лесно одгледувајте го

 Откријте го широколисниот босилек и лесно одгледувајте го

Michael Johnson

Познат како каубојски лек, широколисниот босилек е ароматична билка богата со есенцијални масла и која носи бројни здравствени придобивки. Растението ги ублажува проблемите со лошото варење, го спречува високиот крвен притисок, лекува настинки, па дури и служи како зачин за разни сосови.

Исто така види: Дали е можно да се смени бројот на CPF?

Неговите свежи или суви лисја лесно може да се најдат на саеми, продавници за здрава храна, па дури и во супермаркетите . супермаркети.

Босилекот помага во борбата против анксиозноста, спречува срцев удар, лечи рани, ја ублажува мигрената и помага при слабеење. Чајот од растението лечи и дрозд, болки во грлото и тонзилитис. И најдобро од сè: многу е лесно да се одгледува. Проверете!

Како да засадите босилек во саксија

Најчестиот начин да имате босилек во домовите е да го засадите во саксија. За да го направите тоа, следете ги чекорите подолу:

  • Поставете го дното на вазната со кршен камен за да истече водата при наводнување;
  • Поставете ја подлогата до границата од садот;
  • Засадете ја расадот и покријте го со нов слој подлога;
  • Вода за да не се натопува почвата;
  • Оставете ја вазната на простор со светлина, како што е балконот или прозорецот. Идеално, растението треба да добива светлина три часа на ден.

Расад

Исечете стебло од веќе израснатата билка, чувајќи неколку лисја. Потопете го стеблото во чаша вода така што листовите ќе останатнадвор од чашата. Оставете ја чашата со босилек до прозорец да добива светлина две до три недели. Кога корените се големи, време е да ги пресадите во саксија со земја.

Семиња

Засадете две до три семиња на длабочина од еден сантиметар и покријте ги со земја. Ако земјата се одржува влажна, во рок од седум дена, првите лисја ќе почнат да никнуваат.

Исто така види: Обоен милкшејк: научете како да го одгледувате ова мало растение!

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.