Откријте ја егзотичната убавина на тигарот крин: целосен водич за овој прекрасен вид

 Откријте ја егзотичната убавина на тигарот крин: целосен водич за овој прекрасен вид

Michael Johnson

Тигарскиот крин е цвет од семејството Liliaceae , кој потекнува од азискиот континент, а особено го има во Кина и Јапонија. Тоа е повеќегодишен вид на крин , кој има единствена карактеристика да е високо отпорен на мраз, што го прави идеален за одгледување во региони со постудена клима.

Покрај тоа, тигарскиот крин нуди интересни тривијални работи за љубителите на градинарството, покрај тоа што нуди големи кулинарски придобивки.

Познато и како Lilium lancifolium , ова е луковично растение и се одгледува со векови не само поради нејзината убавина, туку главно поради потрошувачката на неговите луковици .

Варијанти на видот

Постојат бројни варијанти на тигарот крин, а меѓу најчестите се:

Исто така види: Дознајте кои земји ги имаат најевтините пива во светот!
  • Лилија-азиско-розова: варијација што претставува розови тонови и нежни нијанси во своите ливчиња;
  • Lilium-stargazer: хибридна верзија на ориенталната група, која комбинира различни бои и дезени и резултира со блескави цветови;
  • Црвен азиски крин: варијација која се издвојува по своите интензивни црвени цветови.

Карактеристики на тигарскиот крин

Сијалицата од тигар може да достигне дијаметар до 5 сантиметри и, генерално, нејзините цветови се широки меѓу 5 и 10 cm. Во пролетта, сијалицата развива едно стебло со неколкуlanceolate лисја, кои имаат облик на копје.

Исто така види: Време за игра: научете како да направите тесто од пченично брашно

Пред да стигне до последната фаза на развој, стеблото на тигарскиот крин расте помеѓу 50 и 120 cm, а секоја сијалица може да даде помеѓу 5 и 25 цветови. Тие се портокалови, издолжени и точки, со темни, тркалезни дамки.

Животниот циклус на тигарскиот крин завршува помеѓу август и септември, што е период кога стеблата се сушат и сијалицата оди во мирување.

Љубопитност за тигарскиот крин

Употреба во готвењето

Покрај нивната декоративна употреба, сијалиците од тигар се консумираат и се користат како зачин во готвењето. Сепак, поради оваа карактеристика, грижата за овој вид бара многу внимание во споредба со другите цветни видови.

Одложност на болести

Иако се смета за поотпорно растение, тигарскиот крин може да носи мозаик од лист, вирус од родот потивирус , кој припаѓа на фамилијата Potyviridae . Овој вирус влијае на растенијата кои се размножуваат само вегетативно.

На овој начин, она што го препорачуваат експертите е овој цвет да се држи подалеку од другите видови лилјани, со што полесно ќе се спречи ширењето на болестите.

Црвени крин бубачки

Тигарскиот крин е една од омилените намирници на бубачките од црвен крин, позната по научното име Lilioceris lilii. Од ованачин, важно е да се вршат чести инспекции на растенијата, за да се спречат овие инсекти да го започнат процесот на репродукција.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.